Nowy tomograf w USK już pracuje

Choć dziś uroczyście oddano do użytku nowy tomograf komputerowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, to urządzenie już pracuje, pomagając w diagnozowaniu pacjentów – wykonano na nim już około 300 badań.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Dariusz Madera mówi, że nowy tomograf będzie zabezpieczać Szpitalny Oddział Ratunkowy, a w okresie epidemii pomoże diagnozować zwłaszcza pacjentów z koronawirusem, bo jest do tego przystosowany. – Całość została sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego, marszałek przekazał nam na walkę z COVID-19 prawie 5 milionów złotych, z czego zakupiliśmy właśnie tomograf, ale także respiratory czy tak potrzebne środki ochrony osobistej – mówi dyrektor Madera.

Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK podkreśla, że nowe urządzenie to 64-warstwowy tomograf, który pozwala badać pacjentów, którzy są podejrzani o COVID-19. – Objawy mogą być bardzo szybko rozpoznane właśnie na podstawie obrazu tomografii komputerowej. Ten tomograf posiada bardzo dużo rozwiązań technologicznych, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort pacjentów podczas badania i które pozwalają nam uzyskać obrazy bardzo dobrej jakości. Możemy na nim wykonać praktycznie wszystkie badania – wyjaśnia.

Tomograf to kolejna pomoc samorządu województwa dla rozwoju opieki zdrowotnej w regionie. Ponad 1 milion złotych na jego zakup pochodzi z RPO, a został kupiony z w ramach dużego projektu unijnego, którego łączny koszt to ponad 9 milionów złotych.

Wspieramy wszystkie szpitale w województwie opolskim – te samorządowe, te prywatne i te resortowe. Bo zdrowie mieszkańców jest najważniejsze – podkreśla wicemarszałek Roman Kolek.  A marszałek Andrzej Buła przypomina, że pomoc dla szpitali na walkę z COVID-19 była możliwa dzięki dobrej współpracy w regionie i dzięki szybkim decyzjom Komisji Europejskiej, które pozwoliły nam poprzesuwać pieniądze i wesprzeć szpitale w zakupie koniecznego sprzętu i środków ochrony.  – Uniwersytecki Szpital Kliniczny znalazł się w pierwszej grupie placówek ochrony zdrowia, którym mogliśmy pomóc. To były te szpitale, które już realizowały unijne projekty infrastrukturalne i można im było zwiększyć kwoty dotacji. Dzięki temu m.in. mogliśmy właśnie kupić trzy tomografy – ten oraz dla Szpitala Wojewódzkiego i szpitala w Nysie. A ten sprzęt  pozostanie na lata i będzie służył. To cieszy – mówi marszałek. Andrzej Buła podkreśla też zasługi i umiejętności dyrektorów i prezesów naszych szpitali. – Oni mają pomysł, jak zarządzać służbą zdrowia, to ich wielka zasługa, że nie jesteśmy zadłużeni, a możemy dbać o zakup nowego sprzętu, służącego pacjentom – dodaje marszałek.

Samorząd województwa pomaga także w rozwoju samego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego – najpierw przekazaliśmy Uniwersytetowi Opolskiemu dawne Wojewódzkie Centrum Medyczne, żeby szpital mógł pełnić rolę szpitala klinicznego, wspieramy także każdą inicjatywę, służącą rozwojowi tej placówki, jej zasobów oraz możliwości leczenia pacjentów oraz kształcenia przyszłych medyków.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy