Młodzież gotowa do działania

Projekt pn. „Młodzież gotowa do działania” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Młodzież gotowa do działania

 

Młodzi wolontariusze, psycholodzy, trenerzy, będą spotykać się z uczniami. Dzięki temu 200 młodych osób poprawi swoje umiejętności społeczne. Powołana zostanie Akademia Młodzieżowych Liderów.  

Opolska młodzież zostanie przygotowana także do uczestnictwa w różnorodnych projektach.  Nauczą się działać w organizacjach pozarządowych, zostaną przygotowani do pracy w radach młodzieżowych i samorządach szkolnych. Urząd marszałkowski wspólnie z partnerem, jakim jest Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, przystąpiło do projektu „Młodzież gotowa do działania”. Pierwsze spotkania rozpoczną się pod koniec marca, a zakończą w lutym 2020 roku. Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jego całkowita wartość to ponad 821 tysięcy złotych.

 

Młodzież wychodzi z inicjatywą

Jak mówi Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego urzędu marszałkowskiego, uczestnicy projektu będą mieli możliwość aktywnego zaangażowania się w życie publiczne, a na zakończenie projektu wspólnie przygotują konferencję. Będzie to okazja do zaprezentowania siebie i swoich pomysłów, a także do podzielenia się swoimi doświadczeniami. – Młodzież ma ogromny potencjał, który powinniśmy wykorzystać dla regionu. Bardzo się cieszę, że wychodzą oni z inicjatywą. Chciałabym, aby swoimi pomysłami zarażali swoich kolegów i koleżanki. W ramach działań wolontariackich młodzież będzie aktywnie współpracowała z psychologami, pedagogami, mentorami. Ci, którzy będą brać udział w warsztatach, w przyszłości też mogą stać się liderami w swoich miejscowościach – tłumaczy Barbara Kamińska. Dodaje ona, że projekt jest skierowany do młodzieży z całego województwa. Warsztaty będą odbywały się w różnych miejscach.

 

Trzeba zaczynać od najmłodszych

Przypomnijmy, że celem projektu jest podniesienie kompetencji społecznych 200 osób w wieku 15-29 lat. Jak zaznacza wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, rekrutowane osoby przez 10 miesięcy będą pracować w 20 osobowych grupach. – Zależy nam na bardzo młodych ludziach. Szczególnie w okresie dojrzewania wiele kompetencji jest bardzo potrzebnych. Projekt przewiduje m.in. wsparcie dla uczestników ze strony mentorów, mentorów rówieśniczych, psychologa i trenerów, a także uczestnictwo w Szkole Liderów Młodzieżowych oraz organizację konkursu na najlepszą inicjatywę prospołeczną – dodaje Zbigniew Kubalańca.

– Pokażemy, jak wiele korzyści płynie z bycia aktywnym. Chcemy też udowodnić, jak wiele jest możliwości na terenie naszego miasta i województwa. Uważamy, że to piękny projekt, a w przyszłości zapewne spotkamy się razem i będziemy już poza nim pracować. Każda zaangażowana osoba jest wielką wartością, a każdy na tym może skorzystać – podkreśla Franciszek Posacki z Młodzieżowej Rady Miasta Opola, jeden z wolontariuszy projektu. Członek Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego Jakub Glinowiecki dodaje, zaś: – Będziemy naturalnymi liderami, którzy pokażą, jak działać skutecznie i jak zmieniać przestrzeń wraz z samorządem. Nam to się już udało. Młodzi ludzie chcą być docenieni i chcą działać, nie zawsze wiedzą jak. Chcemy pokazać, jak to my zaczęliśmy angażować się na rzecz naszych środowisk. Z tego wynikną świetne projekty – mówi Jakub Glinowiecki.

Tomasz Kosmala, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych mówi o tym, że projekt wzmocni aktywność młodzieży. – Warto angażować się w pracę organizacji pozarządowych. Chcemy pokazać, że dzięki temu można również zdobyć doświadczenie pomagające w zdobyciu atrakcyjnej pracy – dodaje.

W projekt zaangażowanych są liderzy i 20 wolontariuszy. Będą oni odpowiedzialni za aranżowanie spotkań z istniejącymi grupami wolontariackimi oraz pokazanie możliwości własnego rozwoju.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy