Atrakcyjna rehabilitacja dla dzieci w Głogówku

Dla większości będzie to zabawa, dla specjalistów niezbędny element rehabilitacji. Dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu kupiono wyposażenie do sal sensorycznych. Skorzystają na tym nie tylko dzieci, ale również seniorzy z Głogówka i okolic.

Projekt Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego ,,Wspierajmy się razem!!! Rehabilitacja dla seniorów, integracja sensoryczna dla dzieci oraz wspomaganie rozwoju niepełnosprawnych”, to nie tylko wyposażenie sal, ale również zajęcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. – Chcieliśmy pomóc zarówno dzieciom zmagającym się z różnymi schorzeniami, jak i ich rodzicom. Niektóre z nich mają problemy tylko z integracją sensoryczną. Prowadzone przez nas zajęcia są w stanie je na tyle rozwinąć, że w przyszłości będą w pełni usprawnione – mówi Małgorzata Pieścikowska, pracownik z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Głogówku, pomysłodawczyni projektu.

 

Sprzęt bardzo potrzebny

Jego celem jest wspomaganie rozwoju, rehabilitacja i zachęcenie do aktywności dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i seniorów z powiatu prudnickiego.

Pomysłodawczyni wspomina, że wszystko zrodziło się ze wspólnych spotkań i rozmów z rodzicami dzieci z niepełnosprawnościami.  – Dla mnie efekt Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego jest ogromnie pozytywnym zaskoczeniem. Projekt dedykowany osobom z niepełnosprawnością, realizowany jest w ośrodku szkolno-wychowawczym. Ważny jest  sprzęt, zakupiony za ponad 95 tysięcy złotych, ale istotna jest ta integracja i spotkanie ze specjalistami. Seniorzy mogą zabrać ze sobą wnuka, wnuczkę i wzajemnie się inspirować. To projekt, który uczy – podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła.

Nauczyciel w ośrodku Magdalena Bogusz opowiada o tym, że dzieci od dawna uczestniczą w zajęciach usprawniających, które dzięki nowym urządzeniom będą bardziej kompleksowe. – Wykorzystujemy wszystko, co może stymulować rozwój dziecka. Dostarczamy wrażeń zapachowych, dotykowych, mamy teraz urządzenia pozwalające na integracje zmysłów w układzie nerwowym – wyjaśnia Magdalena Bogusz.

Żaneta Hadaczek, mama Mikołaja, cieszy się z zajęć – Jesteśmy na początku naszej drogi. Jeszcze nie mamy diagnozy, ale rehabilitacja jest nam bardzo potrzebna. Mikołaj będzie mógł doświadczać różnych przedmiotów. Takich zajęć w warunkach domowych nie byłabym mu w stanie zorganizować – mówi.

 

Lepsza kondycja seniorów

Przypomnijmy, że z sal będą korzystać nie tylko najmłodsi, ale również seniorzy. Alicja Adamus z Domu Dziennego Senior Plus mówi o tym, że zajęcia pozwalają na zachowanie w dobrej kondycji m.in. stawów. – Organizujemy obowiązkowe zajęcia dla naszych mieszkańców. W zdrowym ciele zdrowy duch. Dzięki takim zajęciom jesteśmy w stanie przedłużyć w tym wieku sprawność fizyczną. Będziemy korzystać z tej placówki, aby seniorzy mieli dodatkowe zajęcia. Mogą przyprowadzać tutaj swoje wnuki i wspólnie poprzez zabawę ćwiczyć – dodaje Alicja Adamus.

Wicemarszałek województwa Roman Kolek, odpowiedzialny za służbę zdrowia, który jest z wykształcenia anestezjologiem, podkreśla medyczny walor sal do zajęć sensorycznych.

– Dzieci i seniorzy wymagają indywidualnego podejścia. Ale można ich zintegrować w takim miejscu, jak to w Głogówku. Jest wtedy szansa na lepsze postępy takiej rehabilitacji. Musimy mieć świadomość, że codzienne zajęcia pozwalają nam zachować zdrowie. Temu służy ten obiekt, informacja przekazywana przez specjalistów. Mobilizuje to jedną i drugą stronę. Gdy starsi widzą zaangażowanie dzieci, dzięki temu szybciej zachęcają się do aktywności – dodaje.

 

Projekt realizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego obejmuje m.in. warsztaty, szkolenia, diagnozę integracji sensorycznej, spotkania integracyjne i pokazy z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, zakupionego dla potrzeb realizacji projektu oraz kursy kwalifikacyjne przeznaczone dla terapeutów. Zakupiony sprzęt zostanie nieodpłatnie udostępniony grupie osób, do których adresowany jest projekt.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy