Najlepsi z najlepszych

Regionalne Święto Edukacji to doskonała okazja do wyróżniania najlepszych uczniów i studentów oraz najbardziej zaangażowanych i kreatywnych nauczycieli.  

Prestiżową nagrodę Professor Opoliensis za najważniejszą pracę naukową w regionie w tym roku otrzymała dr Alina Dittmann z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie za pracę: „Carl Stangen Tourismuspionier und Schriftsteller. Der deutsche Thomas Cook”   („Carl Stangen – pionier turystyki i pisarz. Niemiecki Thomas Cook”). Laureatka nagrody zaznacza, że jej praca dotyczy naszego regionu oraz dziedzictwa kulturowego związanego z osobą Carla Stangena – pioniera turystyki, przedsiębiorcy, pisarza i wydawcy, pochodzącego z Głuchołaz. Przypomina, że stał się on ikoną turystyki na kontynencie europejskim, konkurował z Tomasem Cookiem, wytyczał nowe szlaki czy organizował pierwsze podróże grupowe dookoła świata. Odkrył jako kraj turystyczny m.in. Syrię, zaprowadził za koło podbiegunowe pierwszych turystów, promował region, a został zupełnie zapomniany. – Od kilku lat zbierałam archiwalne pozycje, czytałam jego książki i przewodniki, część jego spuścizny udało mi się uzyskać w Berlinie. Odniósł sukces ekonomiczny i kulturalny. Chciałam pokazać również przemiany związane z kształtowaniem się podróży grupowych – wyjaśnia laureatka.

Marszałek Andrzej Buła przyznaje, że nauka to bardzo złożony proces. – Edukacja ma różne wymiary – inwestycyjny, organizacyjny, społeczny, to relacje między uczniami i nauczycielami, ale też rodzicami. Jak dodaje, jako nauczyciel z kilkunastoletnim stażem, a obecnie marszałek zauważa, że właściwym kierunkiem jest ten, którego oczekują młodzi ludzie. – Musimy stworzyć im edukację atrakcyjną, która ułatwi im życie już jako ludziom dorosłym – mówił. Dodawał, że w dziedzinie edukacji w ciągu ostatnich lat zadziało się wiele dobrego. – Stworzyliśmy możliwości dla uczniów, studentów, nauczycieli. Powstała wspaniała baza edukacyjna, wiele cykli zajęć poprzez przedszkolaków, uczniów wszystkich typów szkół. Podnieśliśmy standardy szkolnictwa zawodowego, które przeżywa obecnie renesans. Bardzo w tym pomogły fundusze europejskie – mówił.

Wspólnie z marszałkiem województwa najlepszych wyróżnił wicemarszałek Stanisław Rakoczy. – Chcemy podziękować nauczycielom za ich niełatwą pracę i wyróżnić najlepszych uczniów i studentów. Prymusi Opolszczyzny to wielka duma dla wszystkich rodziców – mówił wicemarszałek.

 

Uczniowie z pasją i chęcią do nauki 

Lubi języki obce i matematykę. W przyszłości nie wyklucza, że chciałaby być siatkarką lub nauczycielką. Amelia Kamińska, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Kędzierzynie – Koźlu, „Prymus Opolszczyzny” lubi się uczyć. – Nauka sprawia, że wiem więcej. Pomagają książki i gry edukacyjne, ważne jest zaangażowanie nauczyciela. Niektórzy z nich wszystko ciekawie tłumaczą jak nasza nauczyciel historii – mówi. Jak przyznaje, zaprzyjaźniła się z matematyką, z którą miała na początku mały problem. –  Uczyłam się, przypomniałam, a teraz zdobyłam statuetkę w konkursie. Matematyka jest ciekawa, trzeba sobie przeglądnąć działy i się do niej przekonać – dodaje. Kamil Olender, aktualnie uczeń II LO w Brzegu, zauważa, że każdy ma do nauki inne predyspozycje. – Uczę się około dwóch, trzech godzin dziennie. Lubię języki obce, robimy to dla swojej przyszłości – przyznaje.   – To wyróżnienie jest dla mnie bardzo motywujące. To wspaniałe, że można uzyskać jeszcze coś oprócz dobrych ocen. To możliwość pokazania, że można w czymś być dobrym, zaczynając od młodych lat. Nic na siłę, każdy musi sam zrozumieć, że warto się uczyć – przyznaje Julia Barska z Brzegu.

 

Szkoła kształtuje młodych ludzi 

Jak wyjaśnia Benedykt Pospiszyl, dyrektor Zespołu Szkół Medycznych w Branicach, oferta szkoły musi być zbieżna z oczekiwaniami rynku pracy. – Musimy współpracować z lokalnym rynkiem pracy, ale oferta musi być również zachęcająca dla młodzieży i dla nich sprzyjająca. Zawody medyczne cieszą się popularnością, społeczeństwo się starzeje. Jest duży odpływ wykwalifikowanej kadry medycznej, mamy zapotrzebowanie na te zawody. Kształcimy opiekunów medycznych, opiekunów w domu pomocy społecznej, reaktywowaliśmy kierunek terapia zajęciowa – mówi Dyrektor placówki.

Ogromne doświadczenie i pasja nauczania sprawiają, że Jolanta Begińska od 40 lat cieszy się sympatią kolejnych pokoleń uczniów. Wyróżniona odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” z wielkim zaangażowaniem zachęca kolejnych uczniów do nauki. – Cieszę, się że przekonałam wiele osób, że warto się uczyć. Nauka przedłuża młodość. Gdy się uczymy jesteśmy beztroscy. Ta beztroska mija, gdy pójdziemy do pracy. Oczywiście dużo zależy od samego ucznia, lecz nauczyciel musi zachęcać go wszelkimi sposobami. Czasem potrzeba długiej rozmowy, która przekona. Już we wczesnej edukacji szkolnej udaje się nam wyłapać tych najzdolniejszych, dostrzec ich talenty – przyznaje Jolanta Begińska.

– Każdy ma inny próg możliwości. Na gali są ci najlepsi z najlepszych. Każdy ma swój „Everest”, lecz każde dziecko, które pracuje, jest chlubą szkoły. Bez współpracy z rodziną często nasza praca jest skazana na niepowodzenie. Gdy rodzice się angażują to sukces i satysfakcja takiego młodego człowieka jest prawie gwarantowana – przyznaje Jarosław Cieślinski, dyrektor PSP 11 w Opolu, a jednocześnie nauczyciel wychowania fizycznego. Jak mówi, każda forma nagradzania ucznia go motywuje, niekoniecznie ta związana z nauką – Jest to np. promowanie na szkolenie stronie internetowej. Uczniowie konkurują i rywalizują. Dla nas wychowawców ważne, aby to było motywujące. Według mnie szkoła powinna być różnorodna, wtedy też prymusi motywują pozostałych – dodaje.

Maria Farasiewicz to nauczyciel z pasją, zaangażowana w wiele społecznych inicjatyw. – Ta nagroda motywuje mnie do dalszej pracy.  Człowiek podejmujący pracę społeczną, nie myśli o zaszczytach. Na co dzień pracuję z młodzieżą w większości skupioną w teatrze „Tradycja”, który założyłam 24 lata temu. To jedna z wielu aktywności, w które się angażuję – mówi.

 

Kinga Frąckowiak studiuje na I roku studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia PMWSZ w Opolu. Satysfakcję i swoją drogę zawodową widzi w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. –Wybrałam praktyki z dziećmi niepełnosprawnymi, m.in. z  mózgowym porażeniem dziecięcym czy autyzmem. Już od gimnazjum byłam wolontariuszem, uczęszczałam na warsztaty terapii zajęciowej. Teraz patrzę na to z innej perspektywy. Wolontariat jest po to, aby komuć coś dać. Ci ludzie dają nam więcej, niż my możemy im dać. Pokazują, jak proste rzeczy mogą cieszy, a małe postępy stać dużymi sukcesami – przyznaje.

 

Pełna lista wyróżnionych podczas Regionalnego Święta Edukacji pod adresem:

https://www.opolskie.pl/2018/10/regionalne-swieto-edukacji-laureaci-nagrod-i-stypendiow-marszalka-wojewodztwa-opolskiego-2018/

 

kk

Nasze serwisy