Paczków gospodarzem Dożynek Wojewódzkich 2018

Były podziękowanie, wyróżnienia i nagrody. Dożynki Wojewódzkie, zorganizowane tym razem w Paczkowie, zgromadziły rolników z całego regionu. W tym roku  zaprezentowano również rekordową liczbę koron żniwnych.

2 września, przez cały dzień dobywały się uroczystości dożynkowe w Paczkowie. W południe przez miasto przeszedł uroczysty barwny korowód z ponad czterdziestoma koronami żniwnymi. Rolnicy wzięli udział w uroczystej mszy świętej dziękczynnej. Biskup opolski Andrzej Czaja podziękował rolnikom za ich pracę. – Jest to podziękowanie wielorakie. Dziękujemy Bogu za to wszystko, co urosło, za siły, jakie dał rolnikom, za pogodę na czas wzrostu. Dziękujemy środowisku rolniczemu, rodzinom, ludziom, którzy ich wspierają. Są to wszystko osoby, które angażują się na rzecz rolnictwa, łącznie z włodarzami naszej ziemi. To jest kształtowanie naszego życia – mówił biskup. Kapłan rozmawiał  także z rolnikami o ich trudnych, codziennych sprawach, jak susza czy niskie ceny skupu.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreślał integracyjny charakter dorocznego spotkania środowiska rolników. – Dziś okazujemy sobie wdzięczność za pracę i pomoc w trakcie żniw. Bardzo się cieszę, że możemy się tu spotkać i mamy rekordową liczbę uczestników – mówił marszałek. Dodawał, że kiedyś rolnicy czekali na sprzęt w kolejce. – Dziś praca jest łatwiejsza. Jednak najtrudniejszym elementem pracy rolników jest troska o pogodę – i to się nie zmienia.

W tegorocznym korowodzie dożynkowym wzięło udział 48 przedstawicieli gmin i sołectw. Ten przeszedł z kościoła parafialnego na boisko, gdzie przez cały dzień odbywały się  uroczystości. Tradycyjnie gospodarze dożynek dzielili się z uczestnikami uroczystości chlebem, wypieczonym z tegorocznego zboża.

Młody rolnik Mateusz Kubański z Szybowic cieszy się ze święta rolników. Sam już teraz ma pomysł na siebie. – Jest to biznes przyszłościowy. Rolnicy produkują żywność dla ludzi. Zawsze będzie na to zapotrzebowanie  Sam skończyłem technikum rolnicze i widzę w tym sens. Wraz z rodzicami uprawiamy buraki, pszenicę i rzepak – dodaje Mateusz Kubański.

Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, gospodarz tegorocznych dożynek, mówił o dużym wysiłku organizacyjnym, ale zarazem o wyróżnieniu, jakim dla gminy była organizacja regionalnego święta plonów. – Miejscowość została barwnie ubrana. Wielu mieszkańców zaangażowało się w przygotowania. Jest to bardzo ważne wydarzenie, dające wiele radości – przyznawał burmistrz.

Dożynki były okazją do wręczenia Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” zasłużonym mieszkańcom gminy. Jednym z uhonorowanym był Eugeniusz Mazurkiewicz, przewodnik turystyczny z Paczkowa. – Jestem nauczycielem na emeryturze. Z przyjemnością odkrywam historię naszego miasta. Postanowiłem się zabrać za to, za co nie chcieli zabrać się historycy. Chcę podawać rzetelne i prawdziwe informacje, porządkuję je. Napisałem książeczkę o kacie paczkowskim, opracowana jest druga publikacja o miejscowych legendach – dodaje. Drugą odznakę otrzymał Andrzej Budzik.

pw

Nasze serwisy