Gdzie w regionie szukać najpiękniejszych miejsc?

Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Głubczycach oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Rynek w Oleśnie z laurem Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia.

Poznaliśmy rozstrzygnięcia dziesiątej edycji konkursu na najlepszą, najbardziej przyjazną przestrzeń publiczną województwa opolskiego. W tym roku w konkursie, zorganizowanym przez urząd marszałkowski, rywalizowano w dwóch kategoriach: „przestrzeń” i „obiekt użyteczności publicznej”. Tradycyjnie swojego laureata w głosowaniu internetowym wyłonili mieszkańcy regionu.  Jacek Niesłuchowski z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO, organizator konkursu podkreśla, że dziesięć lat organizacji konkursu pokazuje, że przestrzenie publiczne pięknieją. – Dziś są  pozbawione barier architektonicznych i  stają się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom  – mówi.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 19 przedsięwzięć, a oceniała je komisja powołana przez marszałka Andrzeja Bułę, pod przewodnictwem członka zarządu województwa Szymona Ogłazy, w skład której weszli eksperci – architekci, urbaniści, planiści oraz przedstawiciele samorządowców.

W kategorii „przestrzeń”, nagrodę główną otrzymały Głubczyce, inwestor rewaloryzacji Parku Miejskiego. Komisja doceniła efekt przywrócenia parkowi atrakcyjnej formy rozległego, wielofunkcyjnego obszaru rekreacyjnego, zapewniającego mieszkańcom i turystom dostęp do bogatego przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa. Burmistrz Głubczyc Adam Krupa podkreśla, że już przy przygotowywaniu rewitalizacji parku założono, że to musi być miejsce tętniące życiem. – To nam się udało. Ciekawa inicjatywa młodych ludzi sprawiła, że w ramach tego projektu zorganizowaliśmy street workout. Chcemy tam dalej inwestować, mamy pomysły na małe sceny plenerowe – mówi.
Nagroda główna w kategorii „obiekt użyteczności publicznej” powędrowała do Opola – za Muzeum Polskiej Piosenki.  W uzasadnieniu do nagrody czytamy: za dopełnienie najbardziej rozpoznawalnego symbolu stolicy województwa – Amfiteatru Opolskiego, obiektem o unikatowej w skali kraju ofercie kulturalnej.

W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia – otrzymały je  Brzeg za przebudowę wraz z adaptacją pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych i zakup wyposażenia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi Biedrzychowice i Koło DFK Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim za muzeum wiejskie Farska Stodoła w Biedrzychowicach. Róża Zgorzelska, liderka wiejska z Biedrzychowic opowiada, że ten projekt  miał swój początek, ale nigdy nie będzie miał swojego końca. – Z pewnością znajdą się kontynuatorzy mojej pracy. To niezwykła historia, zbiory  mówią bardzo wiele o konkretnych ludziach, są nam wszystkim bliskie – dodaje.

Farska Stodoła została także doceniona przez mieszkańców regionu, biorących udział  w głosowaniu internetowym, zyskując największą liczbę oddanych głosów w kategorii „obiekt użyteczności publicznej”. Z kolei w kategorii „przestrzeń” internauci najwięcej głosów przyznali  „Centrum Usług Społecznych Powiatu Prudnickiego”.

 

Jubileusz konkursu był także okazją do przyznania tytułu Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia.  W tej prestiżowej rywalizacji o nagrodę marszałka ubiegało się osiem gmin – inwestorów realizacji nagrodzonych w konkursach z lat 2008 – 2016. Nagrodę i tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Dziesięciolecia zdobyło Olesno za rewitalizację Rynku w tym mieście.

– Rynek przyciąga wielu mieszkańców, a pamiętajmy, że było to kiedyś rondo, po którym jeździły samochody. Teraz żyje, są imprezy plenerowe, biegające dzieci, fontanny, konkursy, koncerty – to wszystko dzieje się w tym miejscu – mówił burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki, ciesząc się z nagrody.

Jednocześnie przyznano dwa wyróżnienia: gminie Popielów za zagospodarowanie terenu centrum wsi Stare Siołkowice oraz dla gminie Głuchołazy za rewaloryzację Parku Zdrojowego.

Głosami mieszkańców województwa, tytuł Nagroda Internautów w Konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Dziesięciolecia przypadł gminie Prudnik za rewaloryzację zabytkowego Parku Miejskiego w Prudniku. Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika podkreśla, że mieszkańcy głosują sercem. – Doceniają przestrzeń, w której czują się dobrze. To dla nich żywy organizm, miejsce, gdzie nie tylko się spaceruje – mówi.

Wybitny architekt, Robert Konieczny, który był gościem gali wręczenia nagród podkreślał, że ważne jest, co przestrzeń daje ludziom, miastu i otoczeniu. Jakiej jest jakości i jak funkcjonuje w tzw. życiu codziennym.

Nasze serwisy