Docenili promocję turystyki w regionie

Opolska Organizacja Turystyczna, która w tym roku obchodzi 15 lat swojej działalności, po raz dziesiąty przyznała certyfikat i wyróżnienia najlepszym produktom turystycznym Opolszczyzny. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w kluczborskim kinie „Bajka”.

Certyfikat i tytuł Najlepszego Produktu Opolszczyzny 2018 otrzymało w tym roku Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach, które z roku na rok przygotowuje coraz ciekawszą ofertę nie tylko dla starszych, ale i coraz młodszych zwiedzających. – Sprzężenie między kulturą i turystyką jest niezwykle widoczne właśnie w przypadku naszego muzeum – mówił dyrektor placówki, Jarosław Gałęza.  – Przez swoją statutową  działalność stworzyliśmy atrakcje turystyczne. Walczymy o turystów, bo bez nich, be zwiedzających, bylibyśmy tylko bytem samym dla siebie – dodawał.

Przyznano także cztery wyróżnienia – dostały je „Wieże pogranicza” z Prudnika za przykład modelowej współpracy transgranicznej w budowaniu produktu turystycznego, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Prudniku za skuteczne połączenie działalności gospodarczej z aktywizacją środowiska lokalnego, LGD Stobrawski Zielony Szlak i jego „Międzynarodowy festiwal tortów, ciast i ciasteczek” za unikalny sposób promocji walorów turystycznych regionu oraz Oddział PTTK Tryton z Nysy i organizowany przez niego „Nyski rajd trekkingowy śladami Księstwa Nyskiego” za promocję turystyki aktywnej.

W ogólnopolskiej rywalizacji najlepszych produktów turystycznych Opolskie reprezentować będą Muzeum Wsi Opolskiej oraz zamki w Mosznej i Niemodlinie.

Gratulując wyróżnionym wicemarszałek Stanisław Rakoczy mówił, że dzięki ich działalności województwo ma coraz lepszą markę, a promocja turystyczna regionu jest coraz bogatsza. – Atrakcyjne produkty turystyczne to sposób na przyciągnięcie i zatrzymanie turysty. To także kompleksowa usługa – od prezentowania atrakcji po wygodny nocleg, smaczny posiłek i ciekawy sposób spędzenia czasu – mówił.

To  było wyjątkowe spotkanie, bo zbiegło się z obchodami 15-lecia działalności Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Z tej okazji marszałek Andrzej Buła wyróżnił Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” Piotra Mielca, wieloletniego dyrektora biura OROT, dziennikarza Henryka Wawera oraz Andrzeja Kościuka, prezesa Spółdzielni Socjalnej „Gród”, kasztelana grodu rycerskiego koło Byczyny. Minister Sportu i Turystyki przyznał natomiast Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Turystyki”. Otrzymali je Anatol Bukała, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki w nyskim magistracie,  Jacek Gabryś z biura podróży „Sindbad” oraz skarbnik województwa Stanisław Mazur.

Był też czas na podsumowanie osiągnięć branży turystycznej całego regionu.  – Sama idea powołania OROT sprawdziła się, a efekty przerosły nasze oczekiwania. To są m.in. wykorzystane miliony złotych z środków unijnych i krajowych, to są punkty informacyjne, produkty turystyczne, to półtora miliona odwiedzających naszą stronę internetową, to hotele pięcio- i czterogwiazdkowe, których nie było, kiedy zaczynaliśmy – wymieniał wicemarszałek Stanisław Rakoczy, a zarazem szef OROT.

Piotr Mielec, dyrektor biura OROT podkreślał, że organizacji udaje się znajdować dofinansowanie na wiele inicjatyw, które ożywiają  turystykę w regionie. – Dzięki temu m.in. powstał portal visitopolskie.pl w sześciu wersjach językowych, wydawnictwa również w wielu językowych wersjach, są badania ruchu turystycznego, szkolenia dla branży turystycznej, stworzyliśmy klaster turystyczny. To wszystko procentuje, bo jesteśmy laureatami wielu nagród i wyróżnień. A to nie udałoby się bez naszych członków, bez współpracy

– Jak się chce, to można. Wszyscy ludzie, którzy pracują w opolskiej turystyce, to udowadniają. Cieszę się, że udał się wypromować Opolszczyznę jako markę turystyczną – mówił Stanisław Rakoczy. A w tym roku w regionie odnotowano o 75% więcej turystów niż w roku ubiegłym.

VR/ŁJ

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy