O samorządzie wiedzą wszystko

Piotr Zięba z Zespołu Szkół nr 1 w Brzegu został laureatem tegorocznego, szesnastego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Wzięło w nim udział 38 uczestników z opolskich gimnazjów, czternaścioro z nich zakwalifikowało się do finału.

Inaugurując rywalizację wicemarszałek Stanisław Rakoczy mówił, iż waga konkursu jest wyjątkowa, bo wokół samorządu wszystko się kręci – oświata, drogi, kultura. A z perspektywy ponad 20 lat funkcjonowania samorządu terytorialnego widać, że była to najbardziej udana reforma. Życząc uczestnikom powodzenia w zmaganiach wicemarszałek Rakoczy zauważył, że konkurs jest lekcją, jak stawać się społeczeństwem obywatelskim, pozwala poznać prawa i obowiązki, pokazuje, co możemy sami zmienić w swoim otoczeniu.

Uczestnicy w części pisemnej musieli odpowiedzieć na 30 pytań. Mieli na to 40 minut. Ponieważ ta część konkursu okazała się wyjątkowo wyrównana, komisja zdecydowała o dopuszczeniu do części ustnej 14, zamiast 10 uczestników. Musieli oni przedstawić przygotowaną prezentację oraz odpowiedzieć na pytania zadane przez członków komisji. Zdobywca I miejsca Piotr Zięba zachwycił jury swadą, z jaką opowiadał o Brzegu. Jego opiekunem jest Marcin Kozik. Laureat otrzymał bon towarowy o wartości 1.200 złotych.

Drugie miejsce wywalczył Szymon Lipiec z Publicznego Gimnazjum im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zdzieszowicach, opiekunka: Elżbieta Gasz (nagroda – 1.000 zł). Trzecie miejsce zdobyła Karolina Miszke z Dwujęzycznego Gimnazjum w Krapkowicach (nagroda 800 złotych), opiekunka Iwona Medwid.

Jury przyznało też trzy wyróżnienia dla Piotra Zuga, Dominiki Lipki i Pawła Krafczuka. Ich zdobywcy otrzymali wydawnictwa albumowe ufundowane przez Michała Sieka, opolskiego kuratora oświaty, który konkurs objął swym patronatem.

MS

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy