Miliony dla zdrowia opolskich pacjentów

Nowoczesne tomografy, aparaty USG, respiratory i inny sprzęt do leczenia opolskich pacjentów trafił do szpitali. W ciągu ostatnich czterech lat na poprawę wyposażenia szpitali samorząd województwa opolskiego przekazał z Regionalnego Programu Operacyjnego blisko 130 mln zł. W piątek podpisano siedem umów o wartości ponad 21 mln zł.

Jak przyznaje marszałek województwa Andrzej Buła, Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego stwarza duże możliwości. – W latach 2007 – 2013 na infrastrukturę ochrony zdrowia uzyskano ponad 47 mln zł dofinansowania. Obecna perspektywa to blisko trzykrotność tej kwoty (prawie 130 mln zł). Cieszy mnie, że 69 mln trafiło do szpitali powiatowych – zauważa marszałek.

Kolejne siedem umów

Ich łączna wartość to ponad 21,5 mln zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 17,3 mln zł.

Największa kwota trafiła do Opolskiego Centrum Onkologii w Opolu. Marek Staszewski, dyrektor  OCO zauważa, ze to kolejna ważna inwestycja dla szpitala. – Cieszymy się również z niedawno podpisanej umowy na zakup nowoczesnego akceleratora, wartego 9, 5 mln zł. Poza finansowaniem z Ministerstwa Zdrowia, wkład własny na tą inwestycję w kwocie 1,5 mln zł zapewnił samorząd województwa. Za wspomniane 8 mln zakupimy sprzęt bezpośrednio wykorzystywany do leczenia pacjentów oraz zinformatyzowanie szpitala, które przyspiesza leczenie – wymienia.

– Musimy korzystać z szans, które dostajemy. Mam poczucie uczestniczenia w czymś ważnym  – przyznaje Renata Ruman – Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Zaznacza jednocześnie, ze choć pisanie projektów i realizacja projektów nie jest łatwa, współpraca z Departamentem Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego jest bardzo sprawna. – Cieszy mnie ponadto decyzja marszałka, aby wesprzeć każdy projekt w obszarze zdrowia pozytywnie oceniony przez ekspertów – dodaje Renata Ruman – Dzido.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie dzięki wcześniejszemu projektowi zakupiło już nowoczesny rentgen cyfrowy wspomagający diagnostykę pacjentów ortopedycznych, detektor kończyny dolnej oraz doskonałej jakości artroskop, wchodząc w nowe dziedziny artroskopii biodra i barku (dotychczas jedynie kolana). Kolejna, podpisana umowa umożliwi doposażenie oddziału rehabilitacji neurologicznej, poprawi warunki pobytu pacjentów. Dwie sale zyskają funkcję całodobowego nadzoru medycznego. Zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny. – To m.in. platforma służąca do utrzymania równowagi, co jest bardzo ważne dla pacjentów neurologicznych, ale również rękawica, stymulująca ruchy chorego, które są zaburzone przez choroby i dysfunkcje. Pojawi się również nowoczesne oprogramowanie dla logopedów – wymienia Wojciech Machelski, dyrektor OCR w Korfantowie.

Korzystają mali, korzystają duzi

Marszałek Andrzej Buła cieszy się, że konsekwentnie realizowany jest plan poprawy infrastruktury, doposażenia szpitali. Wspierane są duże wojewódzkie jednostki, ale również mniejsze szpitale. Ponad 7 mln zł przeznaczono na przeznaczono na budowę bazy LPR. – Ważnym elementem jest również wkład własny województwa umożliwiający realizację projektów, który w ostatnich kilku latach wyniósł już ponad 6 mln zł. Nie było również żadnych wątpliwości by ówczesny WCM stał się Uniwersyteckim  Szpitalem Klinicznym. Przekazaliśmy Uniwersytetowi Opolskiemu majątek warty 180 mln zł – wymienia marszałek Andrzej Buła.

Warto skorzystać również z profilaktyki

– Dla nas najważniejszy jest Opolski pacjent. Zależy nam na dobrym stanie infrastruktury, możliwościach diagnostycznych i jakości leczenia – podkreśla wicemarszałek Roman Kolek. Zachęca jednocześnie do skorzystania z wielu propozycji projektów profilaktycznych realizowanych w województwie opolskim. – Wspomnę tu przede wszystkim o projektach wsparcia matki i dziecka oraz programowi przeciwdziałania cukrzycy i otyłości – zachęca wicemarszałek.

Wicemarszałek Roman Kolek mówił jednocześnie o możliwościach jakie stoją przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym. To m.in. szansa na realizację w ramach finansowania działań z obszaru: Badania i Rozwój, zwiększenie bezpieczeństwa, kadra medyczna z tytułami naukowymi oraz nowe oddziały specjalistyczne i nowe usługi zdrowotne.

kk

Projekty w obszarze zdrowia

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy