Bioróżnorodność ważna dla Nysy i powiatu nyskiego

Ponad 50 milionów złotych, tyle pieniędzy zostanie wydanych w powiecie i gminie Nysa. Zbudowane i przebudowane zostaną drogi, trasy rowerowe. Powstaną zatoki autobusowe, ścieżki edukacyjne i centra edukacji przyrodniczej. Inwestycje mają wpłynąć na poprawę środowiska naturalnego.

18 projektów związanych z ochroną różnorodności biologicznej oraz 14 projektów związanych z infrastrukturą drogową będzie zrealizowanych w gminie i powiecie nyskim. Chodzi m.in. o budowę dróg i uzbrojenie okolic Regionalnego Parku Przemysłowego „Invest-Park”, nasadzenie nowych drzew w nyskim parku miejskim, budowę ścieżek przyrodniczych, montaż budek lęgowych czy wykonanie tablic informacyjnych. Powiat nyski przebuduje park przedszkolny, utworzy szkółkę dla roślin, zmodernizuje drogę powiatową od Białej Nyskiej do Kałkowa. W Otmuchowie zostanie przygotowana budowa Centrum Różnorodności Biologicznej, przebudowana ulica Krakowska i Kolejowa. Głuchołazy zyskają aleję spacerową wzdłuż lasu bukowego, zamontowane zostanie tam oświetlenie i wykonana kanalizacja.

Jak zaznacza członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka projekty z tzw. „bioróżnorodności”, mają wpłynąć na poprawę przyrody. – To nie tylko nowe drzewa i rośliny oraz programy edukacyjne, ale wszystko to co pomaga w podwyższeniu walorów przyrodniczych. Ścieżki rowerowe mają zachęcić do częstszych spacerów i aktywnego spędzania czasu. Tablice informacyjne przybliżają nam zagadnienia związane z przyrodą, a nowe drogi najczęściej prowadzą do atrakcji turystycznych – mówi Antoni Konopka.

Uzbrojenie terenów wokół strefy inwestycyjnej „Invest-Park” w sąsiedztwie Goświnowic i Radzikowic, ma zwiększyć zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Dodajmy, że zarząd województwa opolskiego przekazał na ten cel dotację ponad 28 milionów złotych. W przypadku ochrony różnorodności biologicznej m.in. wyremontowanych i utworzonych zostanie około 10 kilometrów tras turystycznych, 14 obiektów zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wybudowanych zostanie m.in. 19 kilometrów dróg gminnych i 30 kilometrów dróg powiatowych. 6 kilometrów dróg zostanie od podstaw wybudowanych.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy