Muzyka różnorodna, dla wszystkich pokoleń

W najbliższy piątek, 29 września, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera zainauguruje 66 sezon artystyczny, bogate plany na ten sezon przedstawiono na konferencji prasowej.

W programie koncertu inauguracyjnego Józefa Elsnera Polonez E-dur, Johannesa Brahmsa – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 i Piotra Czajkowskiego – VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74. Orkiestrę poprowadzi Przemysław Neumann, a solistą będzie japoński skrzypek Seiji Okamodo, laureat II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który już odbył pierwsze próby z opolską orkiestrą.  Koncert skrzypcowy Brahmsa – jak mówi – jest jego ulubionym utworem, by nawet w miejscu, gdzie utwór powstawał. Muzyk po zakończonym konkursie koncertował już w sześciu polskich miastach.

Filharmonicy przygotowali na ten sezon artystyczny niezwykle różnorodną, skierowaną do wszystkich pokoleń ofertę. Dyrektor Przemysław Neumann mówi, że był czas, by ten sezon starannie przygotować i zaplanować.

Muzycy zagrają w niemal każdy piątkowy wieczór, a towarzyszyć im będą gwiazdy światowej sceny muzycznej. Wśród zaproszonych solistów Yulianna Avdeeva (zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – 2010 r.), Veriko Tchumburidze (laureatka I nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – 2016 r.), a także międzynarodowej sławy pianista Jan Lisiecki. Gościć będą również śpiewacy występującyna najważniejszych scenach operowych świata tj. Iwona Sobotka – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Laszlo Boldizsar – tenor oraz Tomasz Konieczny – bas-baryton, których usłyszymy 17 i 18 listopada br. w Requiem Giuseppe Verdiego. Dyrektor Neumann ten typ koncertów określił jako strefę gwiazd.

Jeśli o gwiazdach mowa, to opolscy melomani będą mogli 13 października, w nowo wyremontowanym „Okrąglaku”, posłuchać muzyki i zobaczyć efekty świetlne – na suficie pokaże się obserwatorium astronomiczne z planetami i gwiazdami. One będą bohaterkami koncertu.

Wśród innych przedsięwzięć specjalnych zaplanowane są trzy koncerty sylwestrowe, które odbędą się w dniach 30 i 31 grudnia, a także Gala Noworoczna poprowadzona przez Macieja Niesiołowskiego i nawiązująca do jego dawnego cyklu „Z batutą i humorem”.

Zapowiedziano także koncerty muzyki filmowej oraz koncert z cyklu „Wielki post, wielka muzyka”. Tym razem melomani usłyszą nigdy niewykonywaną w Opolu „Pasję” Józefa Elsnera. Szef FO zapewniał, że jest to fantastyczne dzieło na duży skład wokalny – m.in. 13 solistów i chór. Koncert odbędzie się tydzień przed Wielkanocą.

W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
orkiestra zagra w tym sezonie dużo muzyki polskiej. Dzieła rodzimych twórców będą obecne w repertuarze każdego miesiąca. W sumie filharmonicy zagrają utwory 16 polskich kompozytorów mało znanych i rzadko wykonywanych.

Filharmonia przygotowała także specjalną ofertę dla najmłodszych – znane z poprzedniego sezonu projekty Koncerty rodzinne, Power of Melody – rodzinne spotkania muzyczne, Otwarte próby generalne i całkiem nowe, współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa opolskiego – Przyszłość: orkiestra! i Meloman (pilnie) poszukiwany, to oferta właśnie dla nich. Agnieszka Szerner, zastępca dyrektora FO, mówiła, iż to wszystko po to, by i za 20 lat Filharmonia miała dla kogo grać.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, będzie można nabyć karnety na koncerty symfoniczne i rodzinne. Melomani będą mogli wybierać – karnet na wszystkie koncerty symfoniczne lub karnet na 10 wybranych przez siebie koncertów.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy