Wybiorą najpiękniejszą przestrzeń województwa

Nie tylko eksperci, ale również mieszkańcy wybiorą Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego. Które z miejsc okaże się najpiękniejsze, dowiemy się 26 września. Właśnie rozpoczął się konkurs.

Rynki, parki, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, place, ulice, obiekty użyteczności publicznej, to tylko niektóre inwestycje, które mogą ubiegać się o tytuł najpiękniejszej przestrzeni. Konkurs ma na celu nie tylko wyróżnić tych, którzy mieli dobry pomysł na upiększenie swojego otoczenia, ale co najważniejsze – promowanie takich działań.

Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, dziesiąta edycja konkursu, będzie z uwagi na swój jubileusz przebiegała nieco inaczej.  – Chcemy zachęcić do głosowania również tych, którzy przez te ostatnie 10 lat obserwują zmiany. Z uwagi na jubileusz przygotowujemy głosowanie internetowe dla mieszkańców, którzy mogą wskazać na jedno z 17 najpiękniejszych do tej pory nagrodzonych miejsc. Drugie głosowanie internetowe będzie dotyczyło tegorocznych zgłoszeń– mówi marszałek Andrzej Buła.

Obok głosowania internetowego na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego 2018” oraz na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego Dziesięciolecia”, swojego wyboru dokona profesjonalne jury. To główna część konkursu.

Przypomnijmy, że w konkursach przeprowadzonych w latach 2008-2016 zgłoszono w sumie 172 realizacje.

– Najpierw trzeba mieć pomysł, później włożyć dużo pracy i znaleźć odpowiednie źródło dofinansowania. To prowadzi do tego, że nasze otoczenie się zmienia. Najbardziej cieszy przestrzeń, która jest ogólnodostępna i towarzyszy nam w życiu codziennym. Mieszkańcy widzą zmiany, do tego też dołączają prywatni inwestorzy – mówi marszałek.

– Na początku było niewiele zgłoszeń, później ich przybywało. To fundusze europejskie spowodowały, że wiele gmin rozpoczęło przebudowywanie przestrzeni publicznej.  Tutaj spędzamy bardzo dużo czasu, integrujemy się – dodaje Jacek Tabor z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWO.

W konkursie mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje, lokalne grupy działania, realizujące zadania publiczne, inwestorzy lub projektanci zgłaszanej realizacji czy jednostki samorządu zawodowego architektów, urbanistów lub inżynierów budownictwa.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone przedsięwzięcia zrealizowane do 31 maja br., a zgłoszenia można nadsyłać do końca lipca.

Za kilka dni zostanie uruchomiona strona internetowa, dedykowana temu konkursowi: www.przestrzen.opolskie.pl

Nasze serwisy