Odszedł Kazimierz Szczygielski

Dr hab. Kazimierz Szczygielski, zasłużony dla całego regionu polityk i naukowiec, zmarł nagle 4 sierpnia br. To kolejna wielka strata dla województwa opolskiego.

Kazimierz Szczygielski był cenionym naukowcem, geografem i demografem, ekspertem, z którego wiedzy i doświadczenia często korzystały władze samorządowe regionu. Był jednym z autorów założeń specjalnego programu demograficznego dla województwa opolskiego.

– „Wszystkie prace Profesora poświęcone były społeczności i człowiekowi. W sposób umiejętny potrafił łączyć teorię oraz wyniki badań naukowych z praktyką życia społecznego i ekonomicznego, co znalazło swoje szerokie odzwierciedlenie m.in. w koncepcji Specjalnej Strefy Demograficznej. Profesor jako promotor tej koncepcji, kompleksowo i wielostronnie uzasadniał obecność jej realizacji w województwie opolskim. Problemy, które były przedmiotem badań prof. Szczygielskiego, są zawsze aktualne w zmieniających się warunkach społecznych i tym samym cennym źródłem informacji dla podmiotów i osób odpowiedzialnych za prowadzenie polityki rozwoju w regionie” – napisali w Jego pożegnaniu koledzy z Instytutu Śląskiego w Opolu.

Kazimierz Szczygielski był także politykiem, ponad dziesięć lat był posłem RP Ziemi Opolskiej, wcześniej mocno angażował się w ruch Solidarności i Komitetów Obywatelskich.

Za swoja działalność w roku 2008 został wyróżniony Odznaka Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

 

Z głębokim żalem i smutkiem żegnamy 

Śp. KAZIMIERZA SZCZYGIELSKIEGO 

zasłużonego dla województwa opolskiego

polityka, demografa, eksperta rozwoju regionalnego.

 Był naukowcem, autorem licznych publikacji i nauczycielem akademickim.

Zaangażowany w „Solidarność” i ruch Komitetów Obywatelskich współtworzył na Opolszczyźnie Unię Demokratyczną i Unię Wolności.

Był posłem Ziemi Opolskiej w latach  1991 – 2001.

 Odszedł dobry i solidny człowiek, który wierzył w ludzi, samorząd i demokrację.

Drogi Przyjacielu, na zawsze zachowamy Cię we wdzięcznej pamięci.

Rodzinie i Przyjaciołom składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Marszałek i Zarząd Województwa Opolskiego

Przewodniczący Sejmiku i Radni Województwa Opolskiego

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy