Mają moc i dają moc

Mają po kilkanaście lat, głowy pełne pomysłów, a przede wszystkim serca otwarte na drugiego człowieka. Już po raz XIX poznaliśmy opolskich laureatów konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

Działają w swoich szkołach, środowisku lokalnym, powodują uśmiech i nadzieję. Dają z siebie bardzo wiele, ale jak zgodnie potwierdzają, dostają jeszcze więcej. Pomagają rówieśnikom, starszym, niepełnosprawnym, nie zapominają o zwierzętach. Jak mówią, nawet pozornie mała rzecz może dać dużo radości.

Wśród nich jest Zuzanna Soberka z Praszki, laureatka tegorocznej edycji konkursu, reprezentantka województwa opolskiego na etapie krajowym. – Pomagam uczniom mojej szkoły, niepełnosprawnym, zwierzętom, angażuję się w ochronę środowiska. Spełniam się społecznie od IV klasy szkoły podstawowej. Pomoc ludziom i satysfakcja, jaką można z niej czerpać, to coś niesamowitego. Zwłaszcza, gdy widzi się, jak dużo dobrego może zrobić pozornie mała rzecz – wyjaśnia. Jak dodaje, angażuje do pomocy swoich szkolnych kolegów, np. przy zbieraniu nakrętek dla chorych dzieci. Nie musi ich do tego namawiać, rówieśnicy doceniają jej inicjatywy. Sama laureatka zwycięstwem była mocno wzruszona. – Chciałabym, aby wolontariat towarzyszył mi przez całe życie, nie tylko w szkole. To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Tym bardziej, że mam 16 lat. Osoby pełnoletnie z pewnością mają większe możliwości – dodaje.

Ogromnie dumna ze swojej wychowanki jest Aneta Mateusiak – Bagińska, opiekun wolontariuszy i samorządu uczniowskiego. – Miałam przyjemność być wychowawczynią Zuzi od IV klasy. Od początku była chętna do wszelkich działań. Jeżeli prowadziłam jakiekolwiek akcje, ona zawsze była pierwsza, była wzorem dobroczynności. Wychwyciłam, że jest to osoba, z którą można pracować i wtedy ją pokierowałam. W tej chwili jest w III klasie gimnazjum i sama wychodzi z inicjatywami, jest pomysłowa i samodzielna – wyjaśnia. Jak uważa nauczyciel, samemu nic się nie zrobi. Poza Zuzanną, szczególnie zaangażowanych w pomoc innym jest jeszcze siedem osób. Wśród nich nagrodzona w kategorii „Ósemeczka Wspaniałych” Marcelina Dwornicka z VI klasy. – Ważne, żeby mieć otwarte serce. Dużo zależy oczywiście od cech charakteru, ale także rodziców i wzorców panujących w domu. Dzieci są genialne, tylko trzeba nimi właściwie pokierować – potwierdza.

Wyróżnienie w kategorii „Ósemeczka Wspaniałych” zdobyła grupa wolontariuszek z PSP nr 15 z Opola, działająca w szkolnym kole PCK.  Kaja Drążek, Lena Sabramowicz, Julia Jędrzej i Maja Sabramowicz mają mnóstwo pomysłów. – Zbieramy pieniądze na dofinansowanie wakacji dla dzieci, prowadzimy akcję “Drzewko potrzeb”, zbieramy prezenty na święta, wspieramy zwierzaki w schronisku, promujemy wiedzę o pierwszej pomocy – wymieniają. Zaczęło się – jak mówią – od pomysłu dwóch osób, grupa się powiększyła. Sprawia im to ogromną przyjemność i daje pozytywną energię.

14 – letnia Julia z PG nr 1 w Opolu, długo szukała swojej pasji. – Na mojej drodze pojawiła się gra na gitarze, żonglowanie i wiele innych zajęć, ale to właśnie w wolontariacie znalazłam spełnienie. Myślę, że warto dla samej satysfakcji, która jest ogromna. Gdy ktoś podchodzi do nas i nam dziękuje, to jest tak niesamowicie przyjemne uczucie – przyznaje z uśmiechem.

Zuzanna Jarocka jest bardzo aktywna społecznie. – Działam w Młodzieżowej Radzie Miasta, gdzie zorganizowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw – konkurs na logo, akcję zbiórki pieniędzy na schronisko, konkurs wiedzy samorządowej. Jestem też członkinią Forum Młodzieży Województwa Opolskiego, organizujemy m.in. konkurs “Młodzieżowe czwartki”, który ma na celu promowanie naszej działalności. Lubię być aktywna – przyznaje laureatka.

Jak mówi wicemarszałek Roman Kolek, młodzi i aktywni ludzie zasługują na wyróżnienie i wsparcie. – Dzisiaj możemy się im za to symbolicznie odwdzięczyć. Takie postawy powinny angażować innych młodych ludzi do działania, bo „czym skorupka za młodu …”. Ważne, by pokazywać i przekonywać, że dobro wraca – mówił do laureatów.

To  XXIV ogólnopolska, a XIX opolska edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, przeznaczonego dla młodych wolontariuszy. Konkurs promuje aktywnie działającą młodzież, której prospołeczne postawy wywierają pozytywny wpływ na najbliższe otoczenie tj. grupy rówieśników, sąsiadów, środowisko szkolne i lokalne. Jego organizatorem jest Fundacja Świat Na Tak, a partnerem regionalnym i koordynatorem w województwie opolskim Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji. Łączna liczba uczestników opolskiej edycji wyniosła w tym roku 81 osób.

Finał ogólnopolskiej edycji Konkursu odbędzie się 9 czerwca w Trzebiatowie.

Pełna lista wyróżnionych dostępna pod adresem:

https://rcre.opolskie.pl/2018/02/03/konkurs-8-wspanialych-2018/

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy