Powstała kolejna klasa patronacka w regionie

Firma Famur Famak z Kluczborka objęła swoim patronatem klasę przyszłych techników elektryków z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kluczborku. Uczniowie tej klasy mogą liczyć na praktyki w przedsiębiorstwie i nagrody dla najlepszych, fundowane przez firmę.

Porozumienie w tej sprawie władze firmy i dyrekcja szkoły podpisały 26 lutego w Kluczborku. W wydarzeniu wzięli też udział marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wicestarosta powiatu kluczborskiego Urszula Pękala-Duda, którzy zostali patronami honorowymi przedsięwzięcia.

– To już kolejna taka inicjatywa w naszym regionie, jak najbardziej warta uznania. Dzięki niej uczniowie będą znacznie lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy, a może nawet na stałe zwiążą się z firmą, która objęła ich klasę patronatem. Natomiast firma zyska kandydatów do pracy, których przygotuje zgodnie z zapotrzebowaniem – podkreśla marszałek Andrzej Buła. I dodaje: – Jeśli tak się stanie, to dla mnie jako marszałka oznacza to, iż młodzi ludzie zostaną w naszym województwie, a pracodawca będzie funkcjonował stabilnie mając kadrę.

Uczniowie z klasy patronackiej z kluczborskiego ZSP nr 2 dzięki współpracy będą mogli odbywać praktyki w firmie Famur Famak i z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca w przedsiębiorstwie realizującym duże i ciekawe projekty. – Nasi pracownicy bardzo chętnie podzielą się z młodymi ludźmi swoją wiedzą i postarają się jak najlepiej przygotować ich do przyszłej pracy w zawodzie – zapewnia Katarzyna Kruczek, HR Business Partner z firmy Famur Famak. – Ufundujemy też nagrody finansowe dla najlepszych uczniów tej klasy oraz nagrodę dla najlepszego absolwenta. Mamy nadzieje, że w ten sposób choć trochę zmotywujemy młodzież do jeszcze większej pracy i nauki – dodaje.

 Zdaniem przedstawicielki Famur Famak obecna sytuacja na rynku pracy jest taka, że coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanego pracownika. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak współpracy biznesu ze szkolnictwem spowoduje, że uczniowie nie zawsze będą przystosowani do aktualnych potrzeb pracodawców. Tym bardziej, że programy nauczania mogą nie uwzględniać szybko zachodzących zmian – mówi Katarzyna Kruczek tłumacząc jednocześnie, że takie porozumienie pozwoli na uzupełnianie wiedzy i umiejętności uczniów.

Jakie korzyści ze współpracy z ZSP nr 2 firma widzi dla siebie? – Szkoląc uczniów technikum na praktykach możemy szkolić przyszłych kandydatów do pracy w Famur Famak S.A. Takie połączenie biznesu ze szkolnictwem pozwoli na dostosowanie programów praktyk do realiów i potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Porozumienie pozwoli też uczniom na poznanie firmy jako rzetelnego pracodawcy. Liczymy także, że absolwenci tego kierunku po ukończeniu szkoły pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy skierują właśnie do nas – podkreśla Katarzyna Kruczek.
Kluczborski ZSP nr 2 to szkoła, która od lat współpracuje z wieloma firmami. Od kilku lat patronem klas jest tu Peugeot, a od niedawna także firma Siegenia-Aubi, która współpracuje z przyszłymi mechatronikami. – Taka klasa dla uczniów to doskonała okazja do odbycia praktyk czy staży, zapoznania się z realiami pracy zawodowej i bezpośredniego kontaktu z nowymi technologiami. Dla firmy to okazja do związania z nią przyszłego pracownika w młodym wieku i do nakreślenia mu ścieżki rozwoju zgodnie z zapotrzebowaniem – mówi wicedyrektor ZSP nr 2 w Kluczborku Jadwiga Stanosek.

W jej opinii klasy patronackie to także dobry sposób do wiązania młodych z lokalnym rynkiem pracy. – Kiedyś młodzi wyjeżdżali na Zachód. Teraz, jeśli odbędą praktykę w ciekawym zakładzie pracy na dobrych warunkach, to zostają na miejscu i tu podejmują pracę – twierdzi Jadwiga Stanosek.

Firma Famur Famak to producent urządzeń transportowo-dźwigowych działający na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 60 lat. Główne sektory produkcji firmy to konstrukcje stalowe dla przemysłu; urządzenia dla platform wiertniczych czy statków; systemy przeładunkowe; dźwigi, w tym suwnice i wciągarki; urządzenia i systemy dla górnictwa czy maszyny i urządzenia dla innych gałęzi przemysłu (elektrownie, porty, etc.).

KK – OCRG

 

Nasze serwisy