O sprawach regionalnych z samorządowcami

Już po raz trzeci samorządowcy spotkali się w Prószkowie na regionalnej konferencji dot. realizacji funduszy europejskich w województwie opolskim. Dyskutowano m.in. o tym, co czeka samorządy regionalny  lokalne w najbliższej przyszłości.

Marszałek Andrzej Buła mówił, że te konferencje są dobrą okazją do rozmów i informowania, co ważnego dla regionu będzie się działo w najbliższych miesiącach. Przypominał, że przed samorządami są nowe wyzwania, np. dotyczące konieczności przygotowania  strategii rozwoju. – Naszym wspólnym zadaniem będzie przygotowanie strategii rozwoju regionu po 2020, to będzie istotny dokument dla przygotowania nowej perspektywy finansowej- mówił marszałek. – Planujemy rozpoczęcie rozmów na ten temat już w kwietniu  tego roku. Ważne jest zintegrowanie dokumentów strategicznych na wszystkich szczeblach,  zgodnie z systemem zarządzania rozwojem Polski. W kwietniu  omówimy, jak ta praca – we współpracy z samorządami lokalnymi – będzie wyglądać.

Samorządowcy otrzymali podczas konferencji m.in. informację konkursie „Opolskie dla Rodziny”, który rusza już w marcu. Danuta Rospond-Bednarska z Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej mówiła, że konkurs to doskonała okazja do tego, żeby wypromować prorodzinne działania samorządów i przedsiębiorców w naszym regionie. To także forum dobrych praktyk, które warto pokazać i zaadaptować w swoich firmach i społecznościach. O doświadczeniach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego informował członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, zachęcając tych, którzy jeszcze budżetów obywatelskich w sowich samorządach nie mają, do tej formy aktywizacji społeczności lokalnych.

 

Agnieszka Okupniak z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych mówiła o możliwościach korzystania z programu współpracy przygranicznej INTERREG. Urząd marszałkowski ruszył z akcją promocji tego programu, a warto z niego korzystać. – Wkrótce są nabory, m.in. w osi dotyczącej  turystyki i kultury. – Warto korzystać, bo w  RPO na ten cel już nie ma pieniędzy. Są na to 22 miliony euro. W najbliższym naborze w czerwcu trzeba będzie złożyć fiszki projektowe, we wrześniu pełne wnioski –informowała Agnieszka Okupniak. – My jesteśmy do państwa dyspozycji, będziemy pomagać w przygotowaniu się do napisania tych wniosków – dodawała. O projektach realizowanych w ramach RPO mówiła Karina Bedrunka, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych. Apelowała do samorządowców o terminowe kończenie i rozliczanie projektów, zapowiadała, że w celu wyjaśniania wszelkich wątpliwości pracownicy departamentu odwiedzą każdy powiat, by na miejscu porozmawiać o każdym projekcie z osobna.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy