Mamy milion złotych na prace przedprojektowe w ramach programu Kolej+

Kolejne spotkanie dotyczące projektu rewitalizacji linii kolejowych nr 177 i 294 Racibórz – Racławice Śląskie w ramach Programu Kolej+ odbyło się w formie on-line w dniu 26 marca 2021r. Dziś już jest informacja o otrzymaniu dofinansowania części prac przedprojektowych.

Rewitalizacja linii kolejowych nr 177 i 294 Racibórz – Racławice Śląskie to ważne dla regionu zadanie, bo dziś powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie, który od 20 lat nie ma połączeń kolejowych. Dlatego przywrócenie linii kolejowej Racibórz-Racławice Śląskie to jeden z celów samorządu województwa opolskiego, który dla jego osiągnięcia wraz z partnerami opracował wspólny projekt do Programu Kolej+. Projekt pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 177, 294 Racibórz-Racławice Śląskie- Baborów – Głubczyce” został złożony do programu  w sierpniu ubiegłego roku.

Od tego czasu trwają m.in. spotkania robocze i poszukiwanie wsparcia dla tej inwestycji. Opolscy i śląscy samorządowcy cały czas poszukiwali  wparcia na szczeblu centralnym  na pokrycie wkładu własnego tego  ważnego dla Opolszczyzny projektu  kolejowego. W ubiegłotygodniowym  spotkaniu Członka Zarządu Województwa Opolskiego Szymona Ogłazy i przedstawicieli partnerów projektu, w wideokonferencji uczestniczyli również posłowie na Sejm RP – Janusz Kowalski oraz Michał Woś. Po raz kolejny zadeklarowali oni wsparcie działań samorządowców, w akcję szukania poparcia włączyli się także  członkowie Opolskiego Zespołu Parlamentarnego.

Województwo Opolskie, jako lider projektu, złożyło  wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych o dofinansowanie przygotowania dokumentacji przedprojektowej. Studium planistyczno-prognostyczne jest dokumentem niezbędnym dla realizacji inwestycji. Właśnie ogłoszono wyniki naboru i już wiemy, że Województwo Opolskie otrzymało na ten  cel 1 milion złotych. Teraz przygotowywany będzie przetarg, mający na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji przedprojektowej.

[Zdjęcia z konferencji prasowej po złożeniu projektu w dniu 28 sierpnia 2020 roku]

Więcej informacji o samym projekcie można znaleźć tutaj:

https://www.opolskie.pl/2020/08/koleja-z-raclawic-slaskich-do-raciborza/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy