Nowoczesny transport i tereny inwestycyjne

Nowoczesne autobusy, informacja pasażerska, budowa drogi do portu w Kędzierzynie-Koźlu. Inwestycje te otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W czwartek (15.02) podpisano niezbędne dokumenty.

Niemal 9 925 000 zł dofinansowania unijnego na dwa projekty przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego dla subregionu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Dzięki tym pieniądzom kupionych zostanie 19 autobusów, które usprawnią komunikację w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim. W przypadku Kędzierzyna-Koźla kupione będą 4 autobusy, w tym jeden hybrydowy. PKS w Strzelcach Opolskich unowocześni się o 15 pojazdów. W Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich zostaną zamontowane tzw. inteligentne systemy informacji pasażerskiej. Projekt będzie kosztował w sumie 18 768 700 zł, w tym dotacja unijna wyniesie 8 900 000 zł.

Jacek Król, prezes PKS w Strzelcach Opolskich cieszy się z możliwości nowego zakupu. – Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnych autobusów. Do tej pory narzekaliśmy na ich stan, więc jest to dla nas znaczące unowocześnienie taboru –  mówi. Autobusy będą posiadały klimatyzację, dostęp do WiFi i certyfikat ekologiczny.

PKS rozpoczyna właśni procedurę przetargową. Do chwili wyłonienia wykonawcy nie powinno minąć więcej niż cztery miesiące. Strzelecki PKS kupi 15 autobusów w trzech klasach: 2 małe, 11 średnich oraz 2 duże z wejściem dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W przyszłości prezes strzeleckiego PKS przewiduje rozszerzenie siatki połączeń.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przypomina, że podpisana dziś umowa, to część większego projektu. – Kupujemy dla województwa opolskiego ponad 100 autobusów. Przypomnę, że 4 lata temu wynegocjowaliśmy 60 autobusów dla Opola i aglomeracji opolskiej. Wymiar ochrony środowiska i zachęcenie mieszkańców do przesiadania się z samochodów do komunikacji miejskiej jest naszym celem – mówi marszałek Buła.

Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla podkreśla, że nowoczesny transport, to walka ze smogiem i zanieczyszczeniem środowiska. – Autobusy usprawnią transport, znacząco pomagają mieszkańcom w przemieszczeniu się, a im jest on sprawniejszy, tym większa do tego zachęta  – dodaje.

Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK w Kędzierzynie Koźlu dodaje, że oprócz zakupu autobusów Kędzierzyn-Koźle zostanie unowocześniony o system inteligentnej komunikacji miejskiej. – 10 elektronicznych tablic zostanie zamontowanych w mieście, będą tam wyświetlane informacje o przyjeździe autobusu, jego opóźnieniu czy zmian trasy – mówi prezes MZK. Nowością ma być również e-portmonetka, która umożliwi elektroniczne doładowanie biletu miesięcznego i zakup biletu jednorazowego. Aplikacja pomoże nie tylko pasażerom, ale również kontrolerom. Autobusy, podobnie jak w przypadku PKS, zostaną wyposażone w WiFi, będą ekologiczne, a komfort przejazdu będzie wysoki. Jeden  z nich będzie pierwszym autobusem hybrydowym zakupionym przez Kędzierzyn-Koźle.

Szacuje się, że dzięki nowoczesnym autobusom  roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie  19,31 ton równoważnika CO2.

 

Kolejna umowa jaka została podpisana w Kędzierzynie-Koźlu, dotyczy remontu drogi prowadzącej do kędzierzyńskiego portu oraz uzbrojenia terenów inwestycyjnych w tym miejscu. Powierzchnia przygotowanych terenów inwestycyjnych wyniesie  3,5 ha.

– Nasz inwestor bardzo dobrze wywiązuje się ze zobowiązań. Chcemy, aby transport do portu był bez zarzutów. Po ponad 25 latach zaniedbań w tym miejscu przywracamy go dla Odry i życia. Ten teren wiele lat temu miał swoje czasy sukcesu, później został zdewastowany. Teraz wszystko się zmienia – mówi prezydent Nowosielska.

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych przylegających do portu w Koźlu będzie kosztować 1 205 766 zł, z czego 1 024 901 zł to będzie dofinansowanie unijne.

Wicemarszałek województwa Roman Kolek mówi: – Subregion ma lepsze możliwości pozyskiwania pieniędzy. Inwestycje w transport udowadniają, że to rozwiązanie polegające na współdziałaniu samorządów ma sens. Nowy tabor będzie służył walce ze smogiem i wykorzystaniu potencjału transportu publicznego.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy