Gospodarcze plany i podsumowania

123,5 mln zł – tyle pieniędzy OCRG wypłaciło na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. W tym roku mają być ogłoszone kolejne cztery nabory dla firm. Do wzięcia będzie w nich 27,4 mln zł. W planach także spotkania, warsztaty i projektu realizowane z instytucjami otoczenia biznesu.

– Choć unijny okres finansowania z lat 2014-2020 powoli dobiega końca, to wielka machina dotycząca wspierania firm działa na pełnych obrotach – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – Kwoty i efekty projektów mówią same za siebie: przedsiębiorcy chętnie sięgają po unijną pomoc i realizują dzięki niej bardzo ciekawe projekty.

Okazją do opowiedzenia m.in. o ciekawych innowacyjnych projektach zrealizowanych z unijnym wsparciem przez opolskich przedsiębiorców była gala podsumowująca rok 2019 w opolskiej gospodarce. Odbyła się ona 24 stycznia. Zorganizowało ją podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Pięć firm, które na innowacyjne projekty dostały unijne dotacje, wyróżniono podczas tego wydarzenia nagrodami. Było to Centrum Badawczo – Produkcyjne „ALCOR” z Opola, które opracowuje folie ochronne do ochrony gleb i roślin przed szkodliwym działaniem soli drogowej czy Centrum Naukowo-Badawcze LADROB Łukasz Latała, które w swoim centrum badawczo-rozwojowym, zbudowanym z unijnym dofinansowaniem, pracuje nad probiotykami i ekstraktami ziołowymi, które zastąpiłyby antybiotyki stosowane w hodowli drobiu.

Wśród wyróżnionych za innowacje firm było też przedsiębiorstwo Mechatronika Rafał Matejuk. Pracuje ono nad mobilnym, wysokowydajnym urządzeniem do ładowania akumulatorów, które może być wykorzystane np. w trudnym terenie czy szpitalach polowych. Firma Hard Beans Coffee Roasters prowadzi z kolei prace nad urządzeniem do wielopłaszczyznowej kalibracji ziaren w młynkach, by poprawić jakość kawy, a także nad linią do produkcji kawy w puszkach. Natomiast efektem prac piątej z nagrodzonych firm – spółki Atmoterm – jest platforma, która umożliwia wykorzystywanie potencjału z danych środowiskowych m.in. do prezentowania informacji społeczeństwu na mapach i dedykowanych raportach, a decydentom do podejmowania bardziej efektywnych decyzji.

Podczas gali wyróżniono też firmy rodzinne. Nagrody w tej kategorii dostały przedsiębiorstwo Nagaba, które stworzyło buty skokowe dla kadry polskich skoczków narciarskich, Piekarnia Wodnicki, firma Marciniak Usługi Gastronomiczne, spółka Mateusz Karpiński „Gastronomia MM” – twórca marki lodów Sopelek oraz produkująca od 90 lat okna firma Kapica. – Opolszczyzna to region, w którym firmy rodzinne są dużą siłą gospodarczą. Chcemy je doceniać i pokazywać. Zwłaszcza te z ogromnymi tradycjami, które wpisały się w krajobraz opolskiej gospodarki albo te, które tworzą nowe, niezwykłe rzeczy – mówił Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

Wydarzenie było też okazją do tego, by opowiedzieć o planach wsparcia samorządu województwa opolskiego dla firm. W 2020 OCRG ma ogłosić cztery nabory dla firm. Łącznie w puli wszystkich tych naborów będzie 27,4 mln zł. Będą to nabory na infrastrukturę usług społecznych, dla podmiotów ekonomii społecznej, na poprawę efektywności energetycznej firm oraz współpracę zagraniczną i promocję.

– Mamy nadzieję, że te nabory pomogą naszym przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła, a także korzystnie wpłyną na rozwój bazy miejsc opieki dla seniorów oraz na kondycję fundacji czy spółdzielni – podkreślał marszałek Andrzej Buła.

W planach jest też wiele inicjatyw, które OCRG od lat organizuje wraz z instytucjami otoczenia biznesu. Odbędzie się m.in. kolejna edycja Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego, w ramach którego doświadczeni menadżerowie i prezesi firm dzielą się swoją wiedzą z młodymi przedsiębiorcami; warsztaty dotyczące lean menagement; inicjatywa zakupów grupowych energii czy gazu; spotkania pracowników i dyrektorów działów HR; spotkania klubu eksportera czy konferencje tematyczne, takie jak choćby konferencja dotycząca Przemysłu 4.0.

– To są działania, które mają szereg pozytywnych skutków: pozwalają przedsiębiorcom oszczędzać, rozwijać się, być na bieżąco. Młodym biznesmenom – uczyć się od doświadczonych, a doświadczonym – wymieniać wiedzą – mówi członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

Gala podsumowująca rok 2019 w opolskiej gospodarce odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Jej partnerem strategicznym był Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Opolu, a partnerami merytorycznymi Loża Opolska BCC, Opolska Izba Gospodarcza. Izba Rzemieślnicza w Opolu i Izba Gospodarcza Śląsk.

KK – OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy