Chcą mieć wpływ na otoczenie

Chcą zmieniać swoje otoczenie, oczekują większej liczby wydarzeń kulturalnych, prowadzą młodzieżowe radio. Uczniowie z Kluczborka wcielili się w radnych województwa opolskiego, aby porozmawiać o ochronie zabytków w województwie i swoich oczekiwaniach.

Uczniowie z Kluczborka zainteresowani są życiem politycznym. W piątek wcielili się w radnych województwa opolskiego i uczestniczyli w symulowanej sesji sejmiku, która odbyła się w Sali Orła Białego – czyli tam, gdzie zwykle obradują radni województwa.

Kamil Śliwiński, redaktor szkolnej radia „Korczak FM”, przyznaje, że interesuje się polityką i śledzi najważniejsze wydarzenia w Polsce i zagranicą. – Jest to moje hobby, ale nie wiem jeszcze czy w przyszłości będę chciał być politykiem. Sprawy społeczne są dla mnie bardzo ważne, wiem, że jako młodzież możemy wpływać na decyzję władz miasta czy województwa – mówi Kamil.

Chcą mieć wpływ na otoczenie

O tym, że młodzież interesuje się otaczającym ich światem mówi Dorota Piętka, wychowawczyni ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kluczborku. – Coraz częściej młodzi ludzie wyrażają swoje zdanie i mają pomysły ,w które warto się wsłuchać – mówi.

Kuba Jabłoński, uczeń gimnazjum, zainteresowany jest uczestnictwem w młodzieżowej radzie miasta. – Chciałbym, aby w moim mieście, było więcej atrakcji dla uczniów i młodzieży – tłumaczy.

Uczennica Julia Szymała interesuje się wolontariatem. Uważa, że młodzież powinna pomagać innym, ponieważ dzięki temu może lepiej poznać problemy ludzi, którzy są obok.

Symulacji sesji rady sejmiku towarzyszyło otwarcie wystawy prac uczniów z kluczborskich szkół. Obrazy można oglądać w holu Urzędu Marszałkowskiego na opolskim Ostrówku. Nauczyciel plastyki Marian Solisz zachęca do tego, aby malować obrazy i poszukiwać swojego talentu.

– Młodzież jest bardzo otwarta na sztukę i w sposób naturalny przygotowana do jej tworzenia. To jest środek ekspresji, który towarzyszy im od dziecka. Poprzez obraz potrafią opowiadać o swoich pasjach, marzeniach i zainteresowaniach – mówi. – Młodzież dzięki sztuce jest uzbrojona o narzędzia, które sprawiają, że mogą stawać się wolnymi.

Spotkanie odbyło się w ramach przybliżania życia samorządu młodym mieszkańcom regionu. Tym samym wpisało się w obchody Roku  100-lceia  odzyskania przez Polskę niepodległości i 20-lecia samorządności województwa i powiatów.

Nasze serwisy