Stare Koźle z nową drogą

W Starym Koźlu oficjalnie oddana została zmodernizowana droga wojewódzka nr 408. Przebudowany odcinek liczy 2,2 kilometra.

To kompleksowe zadanie oprócz modernizacji nawierzchni obejmowało także wiele innych przedsięwzięć – budowę ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 2,5 metra i długości 2,2 km, budowę 570 metrów chodnika, przebudowę istniejących zjazdów. Przy okazji drogowcy przebudowali istniejące przystanki autobusowe (zatoki). Powstała nowa kanalizacja deszczowa, zmodernizowano oświetlenie uliczne, a kolidujące z terenem inwestycji kable i sieci zostały bezpiecznie przełożone. Przesadzono też w inne miejsca niebezpieczne – z punktu widzenia kierowców – oazy zieleni.

Marszałek Andrzej Buła, uczestniczący w otwarciu drogi  podkreśla, że ta inwestycja potrzebna była zarówno kierowcom, jak i wszystkim mieszkańcom Starego Koźla. – Niezwykle ważne jest bezpieczne poruszanie się wszystkich użytkowników drogi – mówi. – Teraz są dobrze oznakowane chodniki i ścieżki rowerowe, bezpieczne zatoczki dla autobusów.

Marszałek zwracał uwagę na to, że dziś, przygotowując inwestycje na drogach wojewódzkich, władze region podchodzą do nich kompleksowo. – Kiedyś podchodziliśmy do drogi jako inwestycji samochodowej, teraz przywiązujemy dużą wagę dla ścieżek, chodników i bezpiecznych przejść dla pieszych. Zależy nam na bezpieczeństwie i na dobrym dialogu z mieszkańcami. Dlatego też z wyprzedzeniem informujemy zawsze o niedogodnościach, jakie mogą towarzyszyć remontom i przebudowom dróg – mówi.

Umowa na przebudowę drogi nr 408 podpisana została we wrześniu ubiegłego roku, wykonawca – firma Remost z Olesna – zakończył prace w drugiej połowie sierpnia tego roku. Wartość inwestycji to 7,44 mln złotych. Henryk Mrozek z Remostu mówi, że droga jest nie tylko bezpieczna, ale trwała – wzmocniona została podbudowa, która powinna przetrwać wiele lat.

Bardzo z drogi cieszą się rodzice i nauczycielki pobliskiego przedszkola. Monika Bagińska, dyrektor przedszkola w Bierawie z oddziałami zamiejscowymi,  z których jeden jest właśnie w Starym Koźlu podkreśla, że wcześniej było bardzo niebezpiecznie. – Nie było zatoczek, drżałyśmy o to, żeby rodzice z dziećmi byli bezpieczni. Teraz jesteśmy spokojniejsze – mówi.

Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, modernizacja odcinka na wysokości Starego Koźla jest częścią kompleksowego planu inwestycji na tej trasie. – Zaplanowaliśmy na drodze nr 408 inwestycje na kolejne 30 mln zł – mówi. Obejmą w sumie odcinek o łącznej długości 6,6 km –  w latach 2019-2020 rozbudowywany będzie odcinek Brzeźce-Stare Koźle (1,6 km), Bierawa- Korzonek (2,7 km) oraz odcinek Ortowice-Kotlarnia-Goszyce (łącznie 2,3 km).

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy