Upamiętnili godzinę „W”

Opolanie upamiętnili bohaterów Powstania Warszawskiego. Symbolicznie o godzinie 17:00 w całym regionie zawyły syreny. W Opolu, przed obeliskiem poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, odczytano historyczny rozkaz, złożono wieńce.

Żołnierze, harcerze, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy upamiętnili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Opolu przed godziną „W” w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego odprawiono patriotyczne nabożeństwo. Jak podkreślają żołnierze Armii Krajowej, coraz mniej jest bezpośrednich świadków tego zrywu. – Polacy marzyli o wolności, byli przekonani, że wygrają tę walkę. Bez tej świadomości nikt nie podjąłby się wzięcia w ręce broni i wyjścia na ulicę. Formalnie można mówić o klęsce, ale dla wielu pozostaje przekonanie w zwycięstwo emocjonalne, symboliczne – mówi jeden z uczestników spotkania.

– Od kilku lat zwiększa się liczba młodzieży uczestniczącej w takich wydarzeniach. Jest również zwrot w kierunku zainteresowania historią. Widać to w trakcie imprez z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Wiedzę na ten temat należy przekazywać w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla młodzieży. Przykładem jest Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Tam interaktywne wystawy wręcz prowokują do pogłębiania wiedzy – mówi Jakub, młody uczestnik wydarzenia.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, który uczestniczył w opolskiej uroczystości, mówił  do jej uczestników: – Pierwszy sierpnia jest dla nas symbolem tego, że w Polakach tkwią niewyobrażalne siły i wiara, że coś bardzo złego może się skończyć, i że jako wspólnota możemy się do tego przyczynić. Pięknie  wyraziła to w swoich wspomnieniach jedna z sanitariuszek w Powstaniu: „jeśli cel jest ważny, to ludzie są w stanie robić rzeczy niezwykłe”. Z wielką czcią składamy hołd poległym w Powstaniu Warszawskim żołnierzom i ludności cywilnej, a pamięć o nich zobowiązujemy się pieczołowicie chronić i przekazywać dalej w sztafecie pokoleń.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Uznane zostało przez historyków za największy zryw ludności przeciwko wojskom III Rzeszy w okupowanej Europie. W trakcie działań wojennych Warszawa została doszczętnie zniszczona zginęło około 200 tysięcy osób, choć w tej sprawie prowadzony jest spór. Część powojennych źródeł mówi o 120-150 tysięcy ofiar.

W trakcie opolskich uroczystości nie zabrakło salwy honorowej, hołd oddali również kibice Odry Opole. Podobne uroczystości odbyły się w całej Polsce.

 

Nasze serwisy