Czechy na wesoło

Najmłodsi Opolanie poznają czeskich sąsiadów w trakcie rozpoczętych właśnie półkolonii. Choć nie przekroczą granicy państwa z uwagi na obostrzenia, to mimo to poznają zakątki związane z międzynarodową współpracą – ale tym razem po polskiej stronie.

Tydzień wypełniony atrakcjami, wycieczkami i poznawaniem czeskich sąsiadów. – Będzie okazja do zapoznania się z czeskim sportem w trakcie dnia sportowego. Nie zabraknie bajek, czeskich legend i poznawania czeskiej kuchni. Okazuje się, że był czas, że o Czechach wiedzieliśmy mniej niż o Niemcach, choć przecież Opolskie graniczy z Czechami – opowiada członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Olek, jeden z uczestników kolonii, często podróżuje z rodzicami do południowych sąsiadów. – Byłem kilka razy po czeskiej stronie granicy. Mają oni bardzo ładne tereny i wiem, że bardzo lubią smażony ser. Do granicy mamy bardzo blisko dlatego z rodzicami często tam jedziemy. To bardzo ładny kraj w którym jest dużo domków jednorodzinnych – opowiada Olek, który przyznaje,  że również lubi smażony ser. Antek do tej pory był w czeskich górach. – Zdobyłem z rodzicami dwa szczyty. Bardzo mi się tam podobało. Warto namawiać rodziców na wycieczki i poznawać nasze okolice – tłumaczy Antek.

Paulina była w czeskim schronisku. – Bardzo lubię czeską czekoladę i lentilky. Próbowałam Kofolę, ale mi nie smakowała. Mój tata jest jej miłośnikiem. Zachęcam do spacerów po czeskich górach – dodaje z uśmiechem Paulina.

„Wakacje z Interregiem” to inicjatywa przybliżająca kulturę Czech. – Przybliżamy Czechy, bo przecież mieszkamy na pograniczu. Do tej pory mówiliśmy dużo o międzynarodowej infrastrukturze czyli drogach, wyremontowanych zabytkach, ścieżkach rowerowych. Dziś pokazujemy, że można również pokazać atrakcje, które wiążą się z edukacją. Nasi młodzi półkoloniści będą się nie tylko dobrze bawić, ale zdobywać wiedzę – tłumaczy Szymon Ogłaza członek zarządu województwa opolskiego. Dodajmy, że część zajęć odbywa się w Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji, który jest jednocześnie organizatorem pobytu dzieci.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy