Zarząd Województwa Opolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu 14 projektów związanych z ochroną różnorodności biologicznej. Przewidziano na nie 22,5 mln złotych. To efekt kolejnego naboru do działania 5.1 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.
– Był to – jak informuje marszałek województwa, Andrzej Buła – drugi nabór dotyczący ochrony różnorodności biologicznej. Do wydania w konkursie było 25 mln złotych. Maksymalne dofinansowanie jednego projektu mogło wynieść 3 mln złotych. Złożono 22 projekty, 14 z nich przeszło pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Większość przedsięwzięć realizować będą samorządy, a to sprawdzony i dobry partner w wydawaniu unijnych funduszy – podkreślał marszałek.
I tak np. gmina Brzeg w partnerstwie z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego, zrewaloryzuje w ramach projektu zbiornik wodny przy ulicy Korfantego (wartość dofinansowania 1,9 mln złotych) oraz zbiornik „Kwadratówka” położony w Parku Wolności. Oba przedsięwzięcia przyczynią się do przywrócenia warunków sprzyjających rozwojowi życia biologicznego, przebudowane zostaną alejki spacerowe, powstaną elementy małej architektury.
Z kolei Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych w ramach swojego projektu (dofinansowanie 2,5 mln złotych) m.in. przebuduje i wyposaży siedzibę ZOPK w Pokrzywnej oraz wyposażenie ośrodka edukacji przyrodniczej w Ładzy.
Natomiast Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu dzięki projektowi zatytułowanemu „Ochrona in situ zagrożonych siedlisk przyrodniczych w opolskich rezerwatach przyrody i ich sąsiedztwie” planuje wsparcie 36 opolskich rezerwatów przyrody. Projektem objętych zostanie 11 siedlisk roślinnych, a na powierzchni 250 ha przywrócony będzie lub zapewniony właściwy stan ekosystemu.
Marszałek Andrzej Buła zapytany o efekty wdrażanych projektów związanych z bioróżnorodnością, wskazywał na walory inwestycyjne i edukacyjne projektów. – Po ich zakończeniu w wielu miejscach pozostanie pięknie zagospodarowana przestrzeń publiczna, doposażone miejsca edukacji przyrodniczej, poprawi się stan środowiska przyrodniczego, jest szansa na ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Projekty mają walory edukacyjne. Dla młodych ludzi, wyprowadzonych z murów przedszkoli i szkół, nie ma większej atrakcji od ciekawych miejsc, w których mogą w sposób bezpośredni wzbogacać swoją wiedzę – mówił.
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 na działanie 5.1 Ochrona bioróżnorodności biologicznej przewidziano kwotę 22,8 mln euro. Najbliższy nabór wniosków planowany jest jesienią tego roku. Pula do wydania wyniesie ok. 25 mln złotych.
MS