Osiemnastka u “Logistyków”

10 Opolska Brygada Logistyczna obchodziła 18 rocznicę swojego powołania. Z tej okazji odbył się na terenie jednostki uroczysty apel połączony z pokazem sprzętu wojskowego i defiladą.
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, nie zabrakło również uczniów klas mundurowych i harcerzy.

– Osiemnaście lat jest dla człowieka momentem wejścia w dorosłość, ale dla brygady, to podsumowanie ogromu pracy w kraju i poza jego granicami. Żołnierze byli obecni we wszystkich kontyngentach, w których brały udział polskie siły zbrojne – powiedział w trakcie uroczystości dowódca brygady płk Szymon Lepiarz.
Pierwszym zadaniem 10 Opolskiej Brygady Logistycznej było sformowanie narodowego elementu wsparcia w polskim kontyngencie wojskowym w Kosowie.
– Zadania realizowaliśmy w Libanie, Syrii, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Demokratycznej Republice Konga, Czadzie, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie i Mali. Nieśliśmy pomoc podczas trzęsienia ziemi w Pakistanie – wspominał płk. Szymon Lepiarz.
Żołnierze z Opola są od 2002 roku w Afganistanie, obecnie realizują misję Resolute Support oraz zabezpieczają polski kontyngent w Rumunii.
– Jestem zbudowany profesjonalizmem żołnierzy. Realizujemy szereg zadań, a brygada uchodzi za jednostkę, dla której nie ma zadań niemożliwych – powiedział płk. Szymon Lepiarz.
Dodatkowo żołnierze utworzyli pododdziały bojowe, które w 2016 pełniły dyżury bojowe w ramach sił NATO.
Płk Sławomir Łach z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Ministerstwa Obrony Narodowej podkreślał, że uczestniczy w uroczystość z poczuciem dumy.
– Brygada jest sprawnie działającym organizmem, istotnym ogniwem wsparcia. Wojsko Polskie staje się coraz bardziej sprawne i nowoczesne. Wsparcie logistyczne realizowane jest z dużym powodzeniem, a jednostka jest bardzo wysoko oceniana – mówił podczas uroczystości płk Sławomir Łach, zastępca szefa IWspSZ.
– Jest to również święto Opola i Opolszczyzny – powiedział płk. Szymon Lepiarz, nawiązując do dużego zaangażowania żołnierzy w życie społeczne regionu.
PW

Nasze serwisy