WOŚP dla opolskich szpitali

Na zaproszenie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole działającego w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki gościł w Opolu na warsztatach zatytułowanych Express Yourself II Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 W trakcie spotkania z opolską młodzieżą mówił on o zbliżającym się 15 stycznia przyszłego roku 25 finale WOŚP, a także o wolontariacie i pożytkach z niego płynących.

Potem, już w trakcie konferencji prasowej, Jerzy Owsiak poinformował, że w Polsce i na świecie działa 1650 sztabów WOŚP – m.in. w Tokio i Szanghaju, pokazał też nową skarbonkę, którą otrzymają wolontariusze zbierający datki. Obecny na konferencji prasowej wicemarszałek Roman Kolek od razu chciał skarbonkę zasilić datkiem, ale Jerzy Owsiak ostudził te zapały mówiąc, że byłoby to nielegalne. Prosił natomiast, by samorządy włączyły się w odnawianie domów pomocy społecznej i oddziałów geriatrycznych, które zostały przez Orkiestrę zasilone sprzętem medycznym, warto teraz byłoby zadbać o ich estetykę i wygodę. Wicemarszałek Kolek taką deklarację złożył.

Jerzy Owsiak mówił, iż sprzęt, który Orkiestra zamawia, często jest podstawowy, bo takie też są potrzeby oddziałów. Natomiast sprzęt specjalistyczny wybierany jest zgodnie z sugestiami ekspertów-praktyków (jednym z nich jest dr Wojciech Walas, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dzieci i noworodków WCM), a także według najnowszych technologii. Z ubiegłorocznego finału WOŚP oddział pediatrii opolskiego Wojewódzkiego Centrum Medycznego otrzymał aparat USG, Holter – służący do badania ciśnienia tętniczego poprzez wielogodzinne monitorowanie wykonywane przy pomocy przenośnego rejestratora, pulsometr czyli urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi (jej nasycenia tlenem) oraz lokalizator naczyń. W sumie sprzęt, który dotarł do Opola, wart był około 2 mln złotych – jak wyliczał dr Walas. Niezależnie od WCM sześć oddziałów dziecięcych i pediatrycznych szpitali w regionie otrzymało sprzęt podstawowy i specjalistyczny. Są to Brzeskie Centrum Medyczne, Powiatowe Centrum Medyczne w Kluczborku, Krapkowickie Centrum Zdrowia, ZOZ w Nysie i Oleśnie oraz Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich.

Jerzy Owsiak mówił, iż dzięki doposażeniu oddziałów pediatrycznych uzyskaliśmy w leczeniu noworodków i dzieci jakość, jakiej zazdroszczą nam rozwinięte kraje Europy. Nigdzie na tak szeroką skalę nie jest prowadzone np. wczesne wykrywanie wad słuchu.

– Dla zagranicy Orkiestra, która od 25 lat jednoczy Polaków, na dodatek robi to w zimie, to prawdziwy fenomen – stwierdził.

MS

 

Nasze serwisy