Młodzieżowe Opolskie już działa

Forum Młodzieży Województwa Opolskiego Młodzieżowe Opolskie tworzą 53 osoby – przedstawiciele młodzieżowych rad, organizacji i grup z 19 miejscowości z całej Opolszczyzny. Nominacje podczas inauguracyjnego spotkania 10 lutego wręczyli im marszałkowie Andrzej Buła, Roman Kolek i Szymon Ogłaza.

– Jestem dumny z tego, że dziś z nami jesteście. Chcielibyśmy, abyście znaleźli tutaj miejsce do realizowania swojej aktywności, pasji, zainteresowań. Myślę, że te kilka najbliższych miesięcy spędzimy na wspólnej edukacji i informowaniu siebie na co możecie mieć wpływ. Chciałbym żebyście byli naszymi doradcami, żebyście nam podpowiadali, jak funkcjonują młodzi i czego potrzebują –  mówił marszałek Andrzej Buła.

Magdalena Pobóg-Lenartowicz ze stowarzyszenia Europa Iuvenis, które włączyło się w tworzenie Forum mówi, że mała aktywność młodzieży to stereotyp. – Mówiło się że młodzież Opolszczyźnie jest mało aktywna, ale  my z tą młodzieżą się spotykamy, pracujemy z nią i wiemy, że tak nie jest. To młodzież nie wie o swoich działaniach w różnych miejscach, nie ma ze sobą kontaktu, albo my o niej nie wiemy.

Forum Młodzieży Województwa Opolskiego zostało powołane do życia 20 grudnia 2016 r. Nabór odbył się na przełomie grudnia i stycznia. Forum będzie polem współdecydowania młodzieży o tym, co ich dotyczy i komunikacji między sobą. Członkowie Forum będą sygnalizować to, co dla młodzieży w regionie najważniejsze, ale będą też, poprzez praktyczne działania, uczyć się współdecydowania o sobie i swoim regionie. Połowę składu tworzą przedstawiciele młodzieżowych rad działających w miejscowościach, a drugą połowę przedstawiciele grup nieformalnych, bo nie w każdej gminie regionu wspomniane rady działają.

Podczas pierwszego spotkania mówiono m.in. o programach, w których już dziś młodzi mogą uczestniczyć – to Marszałkowski Budżet Obywatelski  czy program Bardzo Młoda Kultura. Wybrano także przewodniczącego Forum – został nim Mateusz Wrotny ze Zdzieszowic. Gratulujemy!

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy