Honory dla działaczy opozycji

 

Jak co roku, marszałek województwa zaprosił działaczy opozycji demokratycznej lat 80-tych na spotkanie upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Te organizowane już od ośmiu lat doroczne spotkania w Muzeum Śląska Opolskiego są okazją do przypomnienia działań i uhonorowania osób zaangażowanych w ideę budowy suwerennego państwa, które to zaangażowanie często przypłaciły represjami podczas stanu wojennego.  – Witam Was, bohaterów wydarzeń sprzed 35 lat, zasłużonych dla idei wolności i niepodległości Ojczyzny – mówił marszałek Andrzej Buła, gospodarz  spotkania.

– 35 lat temu walczyliście o wolność Ojczyzny w wielkiej niepewności, w strachu i lęku, co się z nami stanie. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że  warto było – i za  to Wam dziękuję – zwracał się do obecnych. Działaczom opozycji solidarnościowej lat 80-tych dziękowali także Piotr Kolanowski z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych raz wojewoda Adrian Czubak.

Podczas spotkania medalami Pro Patria uhonorowani zostali Zbigniew Bereszyński, Roman Kirstein, j i Radosław Roszkowski. Marszałek województwa opolskiego, z inspiracji środowisk solidarnościowych, przyznał natomiast honorowe odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” czterem osobom. Otrzymali je: Rafał Gleich, Tadeusz Kraśnik, Tadeusz Ryśnik i Eugeniusz Wolnicki..

Minutą ciszy obecni uczcili nieobecnych, zmarłych w tym roku Jana Całkę i Danutę Berlińską.

Rocznicowe spotkanie zakończył występ zespołu Jacka Hornika z wokalistką Danutą Plotnik i  – tradycyjnie – wspólne odśpiewanie pieśni Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”.

Nasze serwisy