Panorama powstań śląskich na deptaku

„Setna rocznica III Powstania Śląskiego – Panorama Powstań Śląskich” to tytuł wystawy, jaka dziś stanęła na ulicy Krakowskiej w Opolu. Jak w fotoplastykonie można oglądać tu w formacie 3D powstańcze fotografie.

Wystawa w formie fotoplastykonu zorganizowana została przez Samorząd Województwa Opolskiego z okazji 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Zdjęcia pochodzę ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego oraz ze zbiorów Macieja Mikulskiego. Scenariusz przygotowała dr Katarzyna Szawan,  projekt zaś jest dziełem Marka i Macieja Mikulskich.

Jak mówił podczas otwarcia wystawy wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, to kolejna z cyklu wielu inicjatyw, jakie odbywają się w naszej przestrzeni w ramach obchodów setnej rocznicy III Powstania Śląskiego.

Ta wystawa została zaprojektowana jako zestaw ośmiu paneli graficznych, odnoszących się kolejno do I, II  i III Powstania Śląskiego w kontekście wydarzeń historycznych kształtujących w tym samym czasie granice państwa. Na opisane panele nałożone są przestrzenne wykroje postaci powstańczych wyreparowanych ze zdjęć historycznych. W ekrany graficzne zostały wkomponowane wizjery nawiązujące stylistycznie do fotoplastykonu,  w których są prezentowane, w efekcie 3D, wybrane fotografie powstańcze.

W Opolu wystawa będzie prezentowana do 16 czerwca br. Później zostanie  przewieziona do Zakopanego , gdzie będzie pokazywana w ramach konferencji „Górnego Śląska nie damy! To jest wola całej ludności Podhala!”, prezentującej historię udziału mieszkańców Podhala w III Powstaniu Śląskim. Po konferencji wystawa pojedzie do Nysy,  gdzie będzie do 16 lipca br. W późniejszych terminach, do końca tego roku, będziemy ją pokazywać w kolejnych powiatach województwa opolskiego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy