Wpisujemy się w potrzeby przedsiębiorców


– Przeprowadziliśmy dotąd 66 naborów. Mamy podpisane umowy na 27,9 proc. posiadanych funduszy unijnych, co daje nam II miejsce w kraju i pierwsze miejsce, gdy idzie o certyfikację zakończonych projektów – mówił marszałek województwa Andrzej Buła, na pierwszej w tym roku konferencji prasowej zwołanej w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.
Marszałek poinformował też, że rok bieżący zapowiada się jako wyjątkowo intensywny – zaplanowano 44 nabory i kontraktację funduszy unijnych na poziomie 65 proc. Celem będzie utrzymanie tej dobrej krajowej pozycji i wpisanie się w potrzeby przedsiębiorców. Andrzej Buła przyznał, że były obawy, czy firmy zechcą sięgać po unijne fundusze przewidziane na innowacje oraz na infrastrukturę społeczną. Okazały się one bezpodstawne, bo na każdy ogłaszany nabór wartość zgłaszanych projektów przekracza wielokrotnie kwotę, która jest do rozdzielenia.

Dowodem była obecność na sali przedstawicieli spółek MM Systemy z Kątów Opolskich oraz Nadir. Ta ostatnia finalizuje w Zawadzkiem, w ramach infrastruktury usług społecznych, dom opieki dla osób niesamodzielnych. Jak mówiła Agata Mrózek, znajdzie się w nim miejsce dla trzydziestu pensjonariuszy stacjonarnych oraz 15 osób, które korzystać będą z pobytu dziennego. Dom oferować będzie komfortowe warunki pobytu, a także różnego rodzaju aktywne formy spędzania czasu, zajęcia rehabilitacyjne, opiekę pielęgniarsko-lekarską, pięć posiłków dziennie.
Z kolei Roland Krause, prezes zarządu MM Systemy, mówił, iż unijne dofinansowanie pozwoliło firmie na zastosowanie innowacyjnej technologii przy produkcji konstrukcji i części samochodowych ze stali i aluminium. – Producenci samochodów – powiedział – dążą do obniżenia ich wagi, bo to przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję dwutlenku węgla. Projekt badawczy firmy (uzyskał zgłoszenie patentowe) ma być realizowany w dwóch etapach: badań przemysłowych i prac rozwojowych. Ich wynikiem będzie opracowanie technologii tłoczenia materiału warstwowego, po to, by detale były lżejsze, a jednocześnie wytrzymałe .
Tymczasem – jak informował Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG, w tegorocznej puli naborów jest ponad 86,7 mln złotych. Przeznaczone one zostaną dla firm – na innowacje w przedsiębiorstwach, infrastrukturę usług społecznych, współpracę gospodarczą i promocję oraz inwestycje tzw. podmiotów ekonomii społecznej.
MS

Nasze serwisy