Zarząd województwa – pieniądze i inicjatywy

Kolejna pomoc w walce z COVID-19, więcej dla kultury, ciekawa inicjatywa dla uczniów – to kilka z dzisiejszych decyzji zarządu województwa opolskiego, który – jak zwykle w ciągu ostatnich miesięcy – obradował on-line.

Nadal pomagamy w walce z COVID-19

W ramach dwóch projektów unijnych, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, kolejne kwoty zostały przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej (płynów do dezynfekcji, masek i rękawiczek jednorazowych).  I tak – w ramach projektu „Nie-Sami-Dzielni – rozwój usług społecznych oraz wspierających osoby niesamodzielne” takie zestawy otrzyma w sumie niemal 530 pracowników jednostek integracji i pomocy społecznej w gminach z regionu.

Natomiast w projekcie „Bliżej rodziny i dziecka – wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo – wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – II edycja” zestawy dostanie 42 pracowników placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Koszt tych wszystkich zestawów to niemal 147 tysięcy złotych.

O 173 tysiące zł więcej dla kultury

Jak zwykle, zarząd województwa zabezpiecza pieniądze na tzw. wkłady własne projektów, o które starają się wojewódzkie samorządowe instytucje kultury. To oznacza, że obok przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 126,9 tysiąca zł zarząd województwa przeznaczy dodatkowo prawie 63 tysiące złotych na trzy projekty Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Wsi Opolskiej. Oprócz tego Muzeum w Bierkowicach otrzyma kolejne 41 tysięcy złotych z budżetu województwa na polsko-czeski projekt realizowany wspólnie z Muzeum w Rymarovie.

Zarząd województwa dofinansował również tegoroczne Święto Kwitnących Azalii – organizatorzy tego muzycznego festiwalu, który rozpocznie się w Mosznej już 15 maja, otrzymali 70 tysięcy złotych.

Konkurs plastyczny i literacki dla uczniów szkół podstawowych

Zarząd województwa ogłosił dwa konkursy – plastyczny i literacki – skierowane do uczniów szkół, które biorą udział w programie „Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczenia zbliża”.

Konkurs plastyczny przeznaczony jest dla najmłodszych, czyli uczniów klas I – III. Ich zadaniem będzie wykonanie pracy, w której pokażą swoje artystyczne wizje świata zdalnego nauczania, jaki towarzyszył im przez wiele tygodni. Adresatami konkursu literackiego natomiast są uczniowie starszych klas szkół podstawowych. Oni z kolei będą przygotowywać prace pisemne, w których podzielą się swoimi doświadczeniami ze zdalnego nauczania.

Na prace w obydwu konkurach będziemy czekać do 2 czerwca, a na zwycięzców będą czekały atrakcyjne nagrody. Szczegóły konkursów wkrótce na stronie https://www.opolskie.pl/ .

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy