Inwestują dla oszczędności

Kolejne miliony złotych na termomodernizację w subregionie kędzierzyńsko-strzeleckim. W ramach projektu modernizację energetyczną przejdzie w sumie 16 budynków użyteczności publicznej. To nie tylko estetyka, ale również konkretne oszczędności.

Samorządy zrzeszone w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim otrzymały dodatkowo z urzędu marszałkowskiego prawie 8 milionów złotych. Tak duża kwota, to wynik oszczędności z realizacji poprzednich inwestycji.  Liderem dużego projektu jest gmina Kędzierzyn-Koźle, a partnerami gminy: Cisek, Polska Cerekiew, Reńska Wieś, Ujazd, Strzelce Opolskie, Zawadzkie, Jemielnica, Leśnica, Pawłowiczki i Bierawa oraz powiaty: kędzierzyńsko-kozielski i strzelecki.

– Wcześniej, dzięki bardzo dobrym projektom, szybkim realizacjom i oszczędnościom w trakcie przetargów Unia Europejska przyznawała specjalne premie. Ta rezerwa wykonania będzie teraz wydana na kolejne inwestycje – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek.

Termomodernizację przejdą między innymi szkoły w Kędzierzynie-Koźlu,   budynek świetlicy i biblioteki w Piotrówce, hala sportowa w Zawadzkiem czy budynek byłej poczty w Cisku. W 14 z 16 obiektów będą zainstalowane odnawialne źródła energii.

– Wpływamy w ten sposób na zmniejszenie smogu. Jako samorządowcy dajemy dobry przykład mieszkańcom. Na przykładzie tych inwestycji mogą się uczyć, w jakim kierunku iść, jak remontować, dbając jednocześnie o jakość powietrza. To mają być takie wzorcowe inwestycje – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Budynek przedszkola w Raszowej jeszcze ogrzewa stara kotłownia. To jeden z nielicznych budynków gminnych ogrzewanych w ten sposób. – Udało się nam uzyskać pieniądze z RPO na gruntowną termomodernizację tego budynku, ale również na wymianę źródła ciepła na nowoczesne, ekologiczne pompy ciepła – mówi burmistrz Leśnicy Łukasz Jastrzembski. Będzie tam docieplenie ścian i elewacji,  docieplenie stropodachów i piwnic, stolarki okiennej i drzwiowej. Zamontowana zostanie pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Umowa – jak wyjaśnia – została podpisana w grudniu ubiegłego roku, trwa wyłanianie wykonawcy inwestycji. Zadanie będzie realizowane w okresie wakacyjnym 2019. Łączny koszt inwestycji wyniesie prawie 1,12 mln zł. Gmina uzyskała unijne dofinansowanie w wysokości około 832 tys. zł Wymienione zostaną okna, ocieplone ściany oraz dach, wykonana elewacja. Obiekt stanie się nowoczesny, energooszczędny, ekologiczny i co za tym idzie, bardziej ekonomiczny. Przy okazji projektu, gmina Leśnica planuje przebudowę wnętrza placówki. Powiększy się przestrzeń na potrzeby maluchów. – Będziemy przebudowywać wnętrze obiektu. Uzyskamy dodatkowe pomieszczenia na trzecią grupę przedszkolaków, lecz to już koszty pozaprojektowe. Aktualnie mamy dwie grupy, przy tej inwestycji chcemy wygospodarować przestrzeń na potrzeby zwiększenia liczby dzieci. Z różnych małych pomieszczeń powstanie duże dedykowane zajęciom grupowym. Już dzisiaj do naszego przedszkola uczęszcza blisko 50 dzieci. Miejscowość jest rozwojowa, jest potrzeba stworzenia dodatkowych miejsc opieki – mówi włodarz gminy.

Gdzie będą prowadzone prace?

Zespół Szkół Miejskich nr 1 i Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu. Poczta-Policja w Cisku, Urząd Gminy w Polskiej Cerekwi, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reńskiej Wsi, Publiczna Szkoła Podstawowa w Sieronowicach, Publiczne Przedszkole nr 4 oraz Publiczne Przedszkole nr 9 w Strzelcach Opolskich. Termomodernizacja hali sportowej w Zawadzkiem, termomodernizacja i przebudowa świetlicy wiejskiej z zapleczem LZS w Piotrówce, termomodernizacja i wymiana źródła ciepła w budynku Przedszkola w Raszowej, termomodernizacja budynku Domu Kultury w Trawnikach. Wymiana źródeł ciepła oraz stolarki okiennej w Zespole Szkół w Solarni. Termomodernizacją zostanie objęty również budynek Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu oraz DPS w Strzelcach Opolskich.

 

Karolina Kondracka

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy