Nadrenia-Palatynat – nasz strategiczny partner

Na Opolszczyźnie przebywa z dwudniową wizytą delegacja z Landtagu Nadrenii-Palatynatu. Przewodniczy jej nowo wybrany prezydent Landtagu, Hendrik Hering, dla którego jest to pierwszy pobyt w Opolu i naszym województwie.

Niemieccy goście wezmą udział we wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego, poświęconej m.in. współpracy zagranicznej. W poniedziałek spotkali się z nimi przewodniczący sejmiku, Norbert Krajczy, członkowie Zarządu Województwa oraz radni.
Witając delegację wicemarszałek Stanisław Rakoczy podkreślał, że Nadrenia-Palatynat jest naszym partnerem strategicznym, traktowanym priorytetowo, o czym świadczy zarówno mnogość dziedzin, w których dokonuje się współpraca, jak i jej skala. Warto przypomnieć, że z Nadrenią-Palatynatem partnerstwa ma 17 opolskich gmin i 8 powiatów. Z kolei wicemarszałek Roman Kolek dodawał, iż wizyta odbywa się w szczególnym okresie, gdy nabrzmiewa problem uchodźców, a narody poszukują swojej tożsamości. – Cieszę się, że o priorytetach w polityce europejskiej mówić będziemy z naszym strategicznym partnerem – podkreślił.

Prezydent Hendrik Hering zaznaczył, że choć jest pierwszy raz w Opolu, to czuje się, jak w domu. – Partnerstwo z regionem opolskim jest dla nas tak samo ważne, jak z francuską Burgundią – powiedział. I dodał, że Europa stoi dziś na rozdrożu, możemy ją wzmocnić m.in. poprzez silne regiony, które mogą być wkładem w jej stabilizację. – Pamiętamy jeszcze okres zimnej wojny i granice pomiędzy państwami. Pamiętajmy też, że obecnie partnerstwa mogą być realizowane z kim chcemy i w taki sposób, jaki sobie tylko wyobrazimy – stwierdził.
Prezydent Landtagu odniósł się do wcześniejszych słów wicemarszałka Stanisława Rakoczego, który zwrócił uwagę, że przyszłoroczny kalendarz wspólnych przedsięwzięć jest wypełniony po brzegi, mówiąc, że bardzo go to cieszy. Chciałby natomiast, by oprócz studentów, którym najłatwiej wpisać się w różne realizowane programy, nie zapominać o tych, którzy podejmują kształcenie dualne. To poszerzy współpracę i sprawi, że nie stanie się ona elitarna – powiedział.

O tym, jak ważne jest partnerstwo z Nadrenią-Palatynatem mówił Norbert Rasch, przewodniczący sejmikowej Komisji Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. Przypomniał, że województwo opolskie tylko w Moguncji ma swoje zagraniczne przedstawicielstwo (nie licząc Brukseli).
Przewodniczący sejmiku, Norbert Krajczy, sugerował, że powinny się częściej spotykać merytoryczne komisje i wymieniać doświadczeniami, poinformował też, że chciałby, by niemieccy goście uczestniczyli w odbywających się w Opolu Targach Senioralnych. – U nich problem depopulacji wystąpił dużo wcześniej, mają więc w tej kwestii wypracowane rozwiązania, z których moglibyśmy skorzystać – stwierdził.

Nowy prezydent Landtagu, Hendrik Hering reprezentuje partię SPD, ma 52 lata, jest prawnikiem, w latach 2006 -2011 był ministrem gospodarki, transportu, rolnictwa i uprawy winorośli w rządzie landowym Nadrenii, w latach 2011 – 2014 przewodniczył SPD w Nadrenii.
MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy