Strażacy mają swoje święto

Jubileusz 25 lat powołania Państwowej Straży Pożarnej i Dzień Strażaka świętowano w czwartek na terenie komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

Uroczysty apel, przemówienia i wręczenia odznaczeń wraz z powołaniami na wyższe stopnie – tak strażacy obchodzili swoje święto w Opolu. W uroczystościach wzięli strażacy zawodowi oraz ochotnicy oraz przedstawiciele władz  regionu.

– Jest to najważniejszy dzień w naszym roku – mówi  Łukasz Olejnik, rzecznik prasowy opolskiego komendanta PSP w Opolu. Dodaje, że opolscy strażacy działają nie tylko w kraju ale również za granicą, a to za sprawą programu Interreg, który oferuje wsparcie finansowe dla projektów transnarodowych. – Najważniejszy element wynikający z współpracy trans granicznej, to szkolenia po obu stronach granicy – mówi Olejnik

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia resortowe i państwowe. – Na wniosek komendanta wojewódzkiego i komendantów powiatowych wręczono 18 medali, 6 dyplomów komendanta głównego, 2 nagrody grody finansowe Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  i 9 nagród finansowych komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu.

 

Antoni Konopka reprezentujący marszałka województwa opolskiego wręczył przyznane przez marszałka  odznaki honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” – otrzymali je Adela Baron i Krzysztof Gacek.

W trakcie podziękowań strażakom, Antoni powiedział, że ochotnicze straże pożarne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymają na działania wczesnego reagowania 8 milinów złotych. – Dzięki tej kwocie zakupione zostaną wozy bojowe – mówi Antoni Konopka. Dodał, że już  teraz po dwa wozy otrzymają jednostki z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i opolskiego.

Dodajmy, że w regionie działa w ochotniczych strażach pożarnych 20 tysięcy ochotników.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy