Mają już 150 lat

Koła gospodyń wiejskich, sołtyski, radne, przedstawicielki lokalnych grup działania i organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką aktywności kobiet i obszarów wiejskich spotkały się dziś na kongresie „Kobiety zmieniają polską wieś”. Okazja do spotkania była szczególna, bowiem świętują w tym roku 150-lecie działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

Celem kongresu zorganizowanego przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Opolskiego jest integracja i wymiana doświadczeń kobiet działających na obszarach wiejskich na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pełne energii i pasji kobiety kultywują miejscowe tradycje związane z kuchnią i obyczajami, występują w zespołach tanecznych i wokalnych, wykonują ludowe rękodzieło.

Na wniosek Prezes Danuty Bajak, odznaczenia „Za zasługi dla Województwa Opolskiego” przyznano Kołom Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach, Karłowicach, Krośnicy, Lubrzy, Makowicach i Miechowej. Marszałek Andrzej Buła wręczając wyróżnienia podkreślał, że mamy dziś okazję zobaczyć dobre przykłady tego jak pielęgnować tradycję i jak aktywnie zmieniać na lepsze rzeczywistość wokół nas. Szczególnie docenił pielęgnowanie relacji między ludźmi wspólnie pracującymi na wsi i wspólnie świętującymi pracę dobrze wykonaną.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy