Święto w Moguncji

W Moguncji, stolicy Nadrenii Palatynatu, rocznicę podpisania traktatu i oświadczenia o współpracy międzyregionalnej obchodzono w Moguncji i oficjalnie, i mniej oficjalnie. Były spotkania szefów regionów, dyskusja o polsko-niemieckich stosunkach i festyn dla mieszkańców.

Uroczystości rozpoczęły się od oficjalnego spotkania opolskiej delegacji z premier Nadrenii Palatynatu  Malu Dreyer i gośćmi honorowymi uroczystości, wśród których był Konsul Generalny RP z Kolonii Jan Sobczak. O rozwoju polsko-niemieckich stosunków w ostatnim ćwierćwieczu mówili w dyskusji panelowej były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były doradca kanclerza Helmuta Kohla prof. Horst Teltschik i prof. Andreas Rödder z Uniwersytetu w Moguncji.
Marszałek Andrzej Buła, dziękując za spotkanie podkreślał, że nasza międzyregionalna współpraca, a nawet przyjaźń, wymagają stałej troski i pielęgnacji. – Jestem przekonany, że ani my, ani nasi przyjaciele znad Renu i Mozeli nie zaniechają tych starań i będziemy niezmiennie prowadzić dialog o kulturze, gospodarce i nauce, o przeszłości i przyszłości. A także wspólnie będziemy obchodzić kolejne rocznice i razem świętować wspólne sukcesy – mówił.

Po uroczystościach oficjalnych na dziedzińcu Kancelarii odbył się festyn dla mieszkańców. W jego części artystycznej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im Fryderyka Chopina w Opolu, młodzieżowy zespół wokalny „Wizja” z gminy Dobrzeń Wielki, zespół jazzowy el12 Opole Politechnic Band oraz zespoły polonijne „Krakowiak” i „Polonez”.
Swoje stoiska – wraz z niemieckimi partnerami – miały gminy Strzeleczki, Nysa i Głuchołazy oraz powiat brzeski. A smakosze mogli spróbować kołocza śląskiego z ciastkarni Paweł z Jemielnicy. I nawet pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy