Tradycje to nasze bogactwo

Opolskie Tradycje Dożynkowe to konkurs, który wsparł aż dwadzieścia dwie organizacje działające na obszarach wiejskich. Dzięki 200 tysiącom złotych z budżetu Województwa Opolskiego zakupione zostaną stroje i zorganizowane wydarzenia związane z tradycjami i obrzędami okresu żniw i dożynek.

Przed nami okres żniw i dożynek. Członkowie organizacji z obszarów wiejskich od lat angażują się w swoich miejscowościach w dożynki i inicjatywy im towarzyszące. Ogromnie ważna jest oprawa tych obchodów, jak stroje czy pięknie zdobione korony dożynkowe, ale też międzypokoleniowa integracja i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

Umowy dotacyjne dla beneficjentów wręczono w miejscu, które na mapie Opolszczyzny najbardziej kojarzy się z tradycją, folklorem i barwami opolskiej wsi, czyli Muzeum Wsi Opolskiej.

Jak podkreślił Robert Wegrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, to ważne dziedzictwo, które należy pielęgnować. – Konkurs wpisał się czasowo doskonale w okres żniw i dożynek. To podkreślanie tradycji i zaangażowania osób, które te tradycje kultywują i pokazują. Dotacje otrzymało około siedemdziesiąt procent aplikujących organizacji. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć tak cenne inicjatywy – mówił.

Wśród beneficjentów znalazło się m.in. Stowarzyszenie Misja Integracja, które zrealizuje zadanie pn. „Dożynkowe tradycje i obyczaje na Śląsku”. Anna Zazula, prezes Stowarzyszenia, a jednocześnie członkini KGW Chróścina w gminie Lewin Brzeski przyznaje, że to spora pomoc w zakupie dziesięciu kompletów strojów ludowych ze Śląska Opolskiego. – Będziemy wykorzystywać je na naszych lokalnych wydarzeniach czy dożynkach. Jeździmy też na wydarzenia ogólnopolskie, bierzemy udział w konkursach kulinarnych. Stroje z pewnością uatrakcyjnią naszą działalność – wyjaśniła

Dziesięć tysięcy złotych powędruje też do Grodziska, gdzie od niedawna działa Koło Gospodyń Wiejskich. – Formalnie istniejemy od marca tego roku. Zakupimy cztery komplety strojów ludowych męskich składających się ze spodni, koszuli, kamizelki, butów i kapelusza, a także na organizację dożynek oraz biesiady śląskiej. Stroje kobiece nabyliśmy już w ramach funduszu sołeckiego. Należy do nas ponad trzydzieści pań oraz kilku panów, w bardzo rożnym wieku – mówiła Natalia Gordzielik z KGW w Grodzisku.

Stowarzyszenie Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej im. ks. dr Jana Dzierżona kwotę 7,5 tysiąca złotych przeznaczy na zakup chust dożynkowych z haftem opolskim oraz organizację warsztatów podtrzymujących tradycję plecenia koron żniwnych. – Najbliższe dożynki dla naszego stowarzyszenia to debiut, jednak nasi członkowie od lat angażowali się w grupie nieformalnej podtrzymującej tradycje dożynkowe. Chcemy rozwijać się jako organizacja, intensyfikować nasze zadania, ale jednocześnie pielęgnować piękno tradycji –  zaznaczył reprezentujący organizację Stanisław Szynkowski.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy