Marszałkowska Inicjatywa Sołecka wspiera marzenia

Wójtowie i burmistrzowie dziewięciu gmin z powiatu nyskiego podpisali umowy na dofinansowanie swoich sołectw w ramach Marszałkowska Inicjatywa Sołecka. W sumie wsparcie o łącznej wartości 325 tysięcy złotych w tym roku otrzyma tam 50 wsi, które zrealizują zadania za ponad 500 tysięcy złotych.

W spotkaniu w Gminnej Bibliotece w Pakosławicach wzięli udział także sołtysi miejscowości, które otrzymają wsparcie w tegorocznym rozdaniu MIS. Przypomnijmy, to już drugi rok drugiej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Wsparcie z urzędu marszałkowskiego w wysokości 6,5 tysiąca złotych na przestrzeni trzech lat otrzyma każde z ponad 1020 sołectw województwa opolskiego.

W Wilamowicach Nyskich przeprowadzony zostanie dalszy remont miejscowej świetlicy wiejskiej. – Wymienimy m.in. drzwi, zlewozmywak, odświeżymy kuchnię. Pieniądze MIS połączyliśmy ze środkami z Odnowy Wsi. Myślę, że remont dolnej części świetlicy uda nam się zakończyć jeszcze w tym roku – wyjaśniła sołtys tej miejscowości Maria Rogucka.

– Chcielibyśmy poszerzyć strefę rekreacyjną dla dzieci i młodzieży. Chcemy optymalnie wykorzystać plac, który mamy. Mieliśmy wcześniej urządzenia drewniane, które mimo konserwacji nie zdały egzaminu. Pojawią się w ich miejscu urządzenia metalowe – mówiła Justyna Urbańska, sołtys Ścinawy Nyskiej.

Marszałek województwa Andrzej Buła wyjaśnił, że powiat nyski to ważny partner. Jak podkreślił, dzięki aktywności i zaradności sołtysów, lokalnych liderów i wsparciu gminy każda zainwestowana złotówka jest wykorzystana w sposób optymalny. – Te 325 tysięcy złotych przekazanych teraz przez samorząd województwa wygenerowało inwestycje za ponad pół miliona złotych. Mamy już doświadczenie po pierwszej edycji. Robiąc coś powtarzalnego dajemy szansę się lepiej ludziom przygotować – mówił.

Jak podkreślił wójt Pakosławic Adam Raczyński, choć kwota nie jest szczególnie wysoka, dla sołectw jest to duże wsparcie. – W połączeniu z naszymi środkami gminnymi, daje to ciekawe efekty. W ramach MIS-u poprawialiśmy już infrastrukturę drogową, wiaty, miejsca spotkań dla mieszkańców, wyposażaliśmy świetlice. Pomysłów jest wiele – zaznaczył wójt Gminy Pakosławice.

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy