Kolejne drogowe metamorfozy DW 461

Przed nami trzeci etap inwestycji pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 461 w m. Dąbrówka Łubniańska i Łubniany”. Jeszcze w tym roku powstanie tam obiekt mostowy w ciągu drogi wojewódzkiej oraz bezpośrednio do niego przylegający odcinek drogi. Koszt realizacji zadania to 9,5 mln złotych.

W ramach zadania przebudowane zostanie ponadto skrzyżowanie z ulicą Szkolną. Zakres robót przewiduje też budowę chodnika i krótkiego odcinka ciągu pieszo-rowerowego.

Jak wyjaśnił członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, to trasa ważna dla województwa, ale przede wszystkim mieszkańców gminy Łubniany. – Przebiega przez kilka jej miejscowości i ma dla niej istotne znaczenie. Staramy się konsekwentnie realizować inwestycje konieczne – te mające polepszyć komfort podróżowania, a w tym przypadku także bezpieczeństwo. Staramy się, aby te inwestycje były kompleksowe. Przy okazji przebudowy mostu powstanie fragment drogi, chodnika czy ścieżki pieszo-rowerowej. To kolejny etap z wielu, które przed nami. Mamy bardzo ambitny, ale też realny plan działań na DW 461 – zapewnił Szymon Ogłaza.

Wagę inwestycji dostrzega wójt Łubnian Paweł Wąsiak. – Powstanie drugi obiekt mostowy na odcinku tej drogi w gminie Łubniany. Zyskamy kolejne cenne metry ścieżki pieszo- rowerowej. Dokumentacja jest przygotowana, czekamy na ogłoszenie przetargu przez zarządcę drogi – przyznał.

Umowę z wykonawcą inwestycji podpisał dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk. Tomasz Śmiały z BUD-BAU Opole wyjaśnił, że nowym mostem pojedziemy jeszcze w tym roku, wiąże się to jednak z pewnymi utrudnieniami dla kierowców i pieszych. – Most, który będziemy przebudowywać to najsłabsze ogniowo DW 461. To jedyny  mający ograniczoną nośność do 20 ton. Przebudujemy też kanalizację, wodociąg, gazociąg, teletechnikę i oświetlenie. Zgodnie z umową mamy 199 dni na zakończenie budowy – mówił. Jak dodał, mieszkańców i kierowców czekają istotne utrudnienia. – Roboty będą prowadzone przy całkowitym zamknięciu ruchu, będzie się on odbywał objazdami. Już 3 czerwca będziemy zaczynać od frezowania nawierzchni bitumicznej, natomiast samą organizację ruchu będziemy chcieli wprowadzić wcześniej, myślę już pod koniec przyszłego tygodnia – wyjaśnił.

Minione siedem lat to sporo inwestycji na DW 461. Przebudowanych zostało tam 4,5 km dróg, koszt tych zadań wyniósł 12,5 mln złotych.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy