Zdrowy i świadomy Senior

To ważne hasło tegorocznego spotkania słuchaczy siedemnastu uniwersytetów trzeciego wieku z województwa opolskiego i forum seniorów i gości w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Starsi ludzie zgodnie przekonują, że aktywność i uśmiech na twarzy sprawia, że świat staje się bardziej kolorowy.

W doskonały nastrój wydarzenia wprowadził uczestników spotkania występ artystyczny zespołu RETROspekcja. Tematyka inicjatywy skupiła się wokół kwestii radzenia sobie z poczuciem samotności i bycia odizolowanym, promocji aktywności, partycypacji seniorów w życiu obywatelskim, także poprzez edukację w uniwersytetach trzeciego wieku.

– Tu widzimy aktywnych seniorów. Seniorzy to specyficzna grupa społeczna. Część jest bardzo aktywna, inna nie wychodzi z domu z różnych powodów. Problem jest ogólnoświatowy, może to kwestia wstydu, choroby, niedoskonałości ruchowych czy problemów finansowych – mówiła Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego. Jak dodała, oferta skierowana do seniorów jest bardzo atrakcyjna i różnorodna. – Chętni mogą liczyć na wszelkie aktywności. Uniwersytety trzeciego wieku to wiedza, wycieczki, zajęcia sportowe, to cała gama sposobów na życie i wolny czas – przyznała.

O tym, że nyscy seniorzy nie mogą narzekać na nudę i brak zajęć zapewniała Józefa Ziemnik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie. – Jesteśmy tuż przed inauguracją nowego roku akademickiego. Oprócz zajęć dydaktycznych, edukacyjnych i szkoleniowych czyli cotygodniowych wykładów oferujemy warsztaty, lektoraty, konwersatoria. Mamy zajęcia wzmacniające umysł i ciało – m.in. brydż, chór, warsztaty teatralne, malarskie, joga, pływalnia, taniec, tai-chi czy gimnastyka kręgosłupa. Organizujemy spotkania integracyjne, wyjazdy do instytucji kultury czy term, wycieczki jedno i kilkudniowe oraz pobyty rehabilitacyjno-wypoczynkowe. W tym roku pojawiło się kilka nowych pomysłów m.in. stworzenie warsztatu dziewiarskiego, szydełkowania i robienia na drutach. Tworzymy także nowy klub gier umysłowych i planszowych – wymieniła.

Jako osoba doświadczona życiowo ma też kilka rad dla młodszych pokoleń. – Warto być sobą, wierzyć w ludzi, trzeba chcieć działać i nie poddawać się. Porażki ma każdy z nas, ale one powinny nas wzmacniać. Ważny jest też uśmiech, on wszystko ułatwia i sprawia, że łatwiej zrozumiemy się z innymi ludźmi – mówiła.

Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura zauważa, że seniorzy to bardzo ważna grupa społeczna. Warto korzystać z ich mądrości, doświadczenia życiowego i zawodowego. Ważna jest ich aktywizacja, a nowy rok akademicki to świetna okazja do „wyjścia do ludzi”. – Dużo zależy od nas, ale i samych seniorów. Wystarczy wyjść z domu, aby rozmawiać z innymi ludźmi. Bardzo proszę, aby seniorzy dbali sami o siebie. Aby mieli świadomość, że ich organizm jest ich własnością i dużo od nich zależy. Ważne jest, aby seniorzy „karmili” swoją duszę i umysł dobrymi informacjami, atrakcjami kulturalnymi i dbali o swoje relacje społeczne – zachęcała.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy