„Opolski Vibe” – młodzieżowa wiosna pełna pomysłów

Rok 2023 obfitował w świetne pomysły i moc młodzieżowej energii. Nie inaczej będzie w tegorocznej, trzeciej już edycji projektu „Opolskie dla młodzieży”. Wkrótce pojawi się też Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego. Szczegóły poznaliśmy podczas uroczystej gali w Studenckim Centrum Kultury.

Moc młodych po raz trzeci, tym razem w europejskim wydaniu

Rok 2024 to rocznica 20-lecia naszej obecności w Unii Europejskiej. Tego akcentu nie mogło zabraknąć w trzeciej odsłonie projektu, która tym razem odbywa się pod hasłem „Opolskie dla młodzieży – Europa to My”. Wzorem lat ubiegłych wyłonieni zostali operatorzy, którzy otoczą opieką organizacyjną oraz formalną aktywną i pomysłową młodzież. W ramach projektu odbywają się warsztaty i szkolenia, gry, zawody, turnieje, spotkania, zajęcia i prelekcje, festiwale, wycieczki czy konkursy. Powstały też wystawy i murale. Każda z inicjatyw może otrzymać po 4 tysiące złotych dofinansowania. Uroczysta gala była okazją do wyróżnienia najlepszych zeszłorocznych inicjatyw. Każdy z pięciu operatorów wyłonił po trzy jego zdaniem najciekawsze inicjatywy.

Spotkanie było okazją do wręczenia umów na ten rok piątce operatorów: Stowarzyszeniu Opolskie Lamy, Chorągwi Opolskiej ZHP, Stowarzyszeniu OSP powiatu KLB, Stowarzyszeniu Europa Iuvenis i Wojewódzkiemu Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych. Każda z nich otrzymała po 150 tysięcy złotych na realizację projektu w swoim obszarze tematycznym. – Ta inicjatywa bardzo się sprawdza i cieszy wszystkie środowiska, które stawiają na młodzież. Dzisiaj nagradzamy też tych wyróżnionych przez operatorów. Najważniejsza była jednak radość i satysfakcja uczestników projektu oraz zachęcenie ich do kolejnych inicjatyw – przyznała Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO, które na co dzień wspiera aktywność młodzieży.

Marszałek Andrzej Buła przypomniał, że inicjatywa zrodziła się wtedy, gdy Komisja Europejska ogłosiła rok 2022 Rokiem Młodzieży. – To nas zainspirowało do stworzenia propozycji dla nieformalnych grup młodzieży, aby włączyć się z finansowaniem i elementami organizacyjnymi w ogromną aktywność młodych ludzi. Formalności ograniczyliśmy do minimum, operatorzy wzięli pod „swoje skrzydła” młodzież i wspierali ich na każdym etapie wcielania w życie ich pomysłów. Młodzi ludzie mogli się realizować w wielu obszarach. To zaowocowało 153 inicjatywami w roku 2023 – wyjaśnił.

Co projekt dał samemu marszałkowi? – Z pewnością przywołał mi miłe wspomnienie pracy z młodzieżą, daje mi dużo informacji zwrotnych, co interesuje młodych ludzi, poprawia też komunikację z tym środowiskiem. Młodzi ludzie wiele nas uczą, ale też wymagają cierpliwości i zrozumienia – dodał Andrzej Buła.

Magdalena Lenartowicz z Europa Iuvenis od lat realizuje projekty młodzieżowe. Jak zauważyła, projekt „Opolskie dla młodzieży” trafia do młodych i ich motywuje. – To mnóstwo świetnych, bardzo rożnych inicjatyw młodzieżowych aktywizujących społeczność lokalną. Pozostawia także trwały ślad, jak np. stworzenie miejsca młodzieżowego w gminie. To doskonała okazja, aby się sprawdzić. Podpowiadamy, wspieramy, prowadzimy – to doskonały sposób na start – zachęcała.

Przewodniczący Rady Młodzieżowej Gminy Grodków Kacper Czubak ma już pewne plany na przyszłość. – Zamierzamy iść w kierunku sportowym, chcielibyśmy zrewitalizować także nasz piękny park – wyjaśnił. Aktywna chce być także Maja Ćwik, która jest wiceprzewodniczącą tego gremium. – Chcemy mieć więcej możliwości, aby miasto było dla nas atrakcyjne i otwarte. Interesują nas koncerty, odnowa boisk i życie kulturalne. Chcemy, aby Grodków był miastem dla młodzieży – dodała.

Rafał Mościcki ze Stowarzyszenia „Opolskie Lamy”, jednego z operatorów projektu przyznaje, że każda edycja projektu uczy czegoś nowego i otwiera na nowe przestrzenie. – Odwiedzamy wszystkie powiaty i odkrywamy młodych fantastycznych ludzi. Chcemy ich wspierać i pokazywać, że mogą sobie wymyślić taką przygodę, jaką chcą i ją zrealizować. To ważne, że mogą zrozumieć, że mają moc sprawczą. Urokiem tego projektu jest to, że pozwala on działać i mieć fantazję, uczy też odpowiedzialności, która daje ogromną radość – wyjaśnił.

Ważny społecznie temat realizowała wspólnie z koleżankami i kolegami Weronika Pereima, licealistka z I LO z Kędzierzyna – Koźla. Projekt „Mental health matters” miał na celu łamanie tabu nt. zdrowia psychicznego. – Wzięła w nim udział cała szkoła, około 500 osób. Wybraliśmy ten temat jako grupa o profilu psychologicznym. To ważny społecznie obszar, który zyskał znaczenie zwłaszcza po pandemii. Nagłośniliśmy go, bo widzimy problemy z mówieniem o swoich emocjach. W ramach projektu powstały m.in. koszulki i torby z motywem zdrowia psychicznego – wyjaśniła.

Mażoretki z zespołu „Seniorita” postawiły na edukację sportową najmłodszych. – Wzięłyśmy udział w projekcie, aby poprawić akrobatykę sportową wśród dzieci i przekonać ich, że to aktywność dla każdego. Skorzystało około 60 dzieci. Chcemy, aby akrobatyka była czymś przyjemnym, przydatnym i dostępnym dla każdego – przyznała Paulina Piekorz z zespołu „Seniorita”.

Sejmik w młodzieżowym wydaniu już wkrótce

Już niedługo w województwie opolskim pojawi się też Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego. W jego skład wchodzić będzie 24 radnych (po dwóch z każdego powiatu). Nabór rusza już od 13 marca br. i potrwa do 28 marca. Zgłoszenia kandydatów zbierane będą na elektronicznym formularzu zgłoszeniowym, który będzie aktywny od 13 marca 2024 r i pojawi się na stronie https://www.opolskie.pl/mlodziezowy-sejmik-wojewodztwa-opolskiego/. Pierwsza sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa zaplanowana jest natomiast na 24 kwietnia br.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca wyjaśnia, że byliśmy jednym z pierwszych samorządów województwa, który prowadzi dialog zarówno ze studentami, jak i licealistami. – Chcemy poznać ich potrzeby, bolączki czy priorytety, którymi się kierują. Stworzyliśmy strategię rozwoju dla młodych, która pokazała nam rożne sfery. Dzisiaj idziemy dalej i powołujemy Sejmik Młodzieżowy Województwa Opolskiego. Chcemy słuchać młodych ludzi i włączyć ich w proces opiniodawczy. Nabór staruje 13 marca i kończy się 28 marca. Chcemy zerwać ze stereotypem młodego człowieka, którego nic nie interesuje, który nic nie czyta, którego wiedza ogranicza się do smartfona i internetu. Chcemy dać młodym ludziom głos i narzędzia współdecydowania w ważnych dla nich sprawach – mówił.

kk

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy