Głośno o kryzysach i zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Warsztaty dla młodzieży, wsparcie tegorocznych maturzystów i studia dla obecnych szkolnych psychologów. Województwo Opolskie przygotowało szeroki program wsparcia młodzieży w kryzysach. A te wciąż narastają. Co najważniejsze, zaczynamy o tym mówić głośno.

Młodzież boryka się z wieloma problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. Jednocześnie brakuje specjalistów, którzy nieśliby im wsparcie. Jak zaznaczają sami psychologowie szkolni często nie mają nawet miejsca gdzie mogliby porozmawiać z uczniem.

Trzy filary pomocy

Urząd Marszałkowski od wielu lat wspiera i pomaga w niesieniu pomocy. Teraz przygotowano trzy uzupełniające się projekty: „Ja – tu zaczyna się zdrowie”, „Jestem obecny – wsparcie psychologów szkolnych w zakresie wspierania dzieci i młodzieży w przezwyciężaniu trudności i problemów psychicznych” oraz „Marszałkowskie wsparcie zdrowia psychicznego – pewnym krokiem w przyszłość”.

Violetta Maksymowicz koordynatorka pierwszego z nich, ze Stowarzyszenia Przeciw Bierności realizowanego w Branicach przygotowała program edukacyjny oraz profilaktyczny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych. Zgłaszać się mogą szkoły, a uczniowie będą uczestniczyć m.in. w warsztatach. – Opieramy się o podstawy. Pytamy się na definicję tego, co to jest zdrowie psychiczne. Mamy duże problemów z koncepcją i świadomością zdrowia psychicznego. Młodzież musi mieć odwagę w mówieniu o problemach. Będziemy rozmawiać o schematach, postrzeganiu siebie, nazywaniu mojego ja i odnajdywaniu siebie – mówi Violetta Maksymowicz. Zauważa ona, że jesteśmy coraz bardziej otwarci na mówienie o problemach. Do tej pory schematy powodowały zamykanie się człowieka, co prowadziło do skrajnych decyzji.

Samobójstwo to smutna ocena nas wszystkich

– Samobójstwo jest na samym końcu. Wiele młodych osób mierzy się z cierpieniem fizycznym i emocjonalnym. Jesteśmy po to, aby tych momentów nie było. Droga do tej skrajnej decyzji jest bardzo długa, dlatego potrzebna jest edukacja. Kryzys i samobójstwo jest świadectwem naszego społeczeństwa. To również negatywna ocena nas dorosłych – zauważa Violetta Maksymowicz.

Studia dla większego doświadczenia

Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu filia Opole rozpoczęła specjalistyczne studia podyplomowe skierowane do psychologów, którzy  mają  maksymalnie pięcioletni staż pracy. Nie byłoby tej propozycji bez finansowania jej przez samorząd województwa. Jak się okazuje,  było bardzo duże zainteresowanie taką propozycją. Efektem jest dodatkowa tzw. lista ponad osiemdziesięciu osób oczekujących. – Od wielu lat opracowywałam projekt, który właśnie realizujemy. Doszłam kiedyś do wniosku, że psycholodzy boją się dzieci. Uczelnie nie przygotowują do pracy z najmłodszymi. Dlatego na Uniwersytecie Merito przygotowaliśmy specjalny program. Ponad 750 godzin to zajęcia praktyczne. Dlatego szczęśliwie zostały rozpoczęte nasze studia podyplomowe. Po pierwszym semestrze okazało się, że psycholodzy nie mają swojego miejsca w szkole. Często dzielą gabinet z innymi osobami – zauważa psycholog Mirosława Olszewska.

Psycholodzy chcą więcej wiedzy

O tym, że program się sprawdza mówią uczestniczka studiów, psycholog szkolny Wiktoria Mrugała. – W dalszym ciągu psycholog budzi lęk. Podobnie lęki budzą psychiatrzy. Nasz cel to uwrażliwianie i zachęcanie do dzielenia się z problemami. Nie wstydźmy się podejść do psychologów. Same studia są dla nas bardzo ważne. Studiujemy w gronie ludzi, którzy pracują z młodzieżą i możemy dzielić się swoimi wątpliwościami – mówi . Miriam Gajda Klama pracuje w trzech ozimskich placówkach. Zauważa, że po studiach została rzucona na głęboką wodę. – To wymaga samokształcenia. Zatrudniając się w szkole musiałam zrealizować wiele programów podyplomowych i szkoleń. Jest to praca trudna i wymajająca. Docieramy nie tylko do ucznia, ale również do jego otoczenia, a co najważniejsze, rodziców. Za dzieckiem zawsze stoi rodzic – podkreśla. Weronika Kostęska pracuje z młodzieżą z liceum w Brzegu. – To już młodzi dorośli, którzy wkraczają w pierwsze doświadczenia dorosłego życia. Ten kierunek, z którego korzystamy, daje nam szansę na przetarcie szlaków. To powinno być normą. Należy pamiętać, że środowisko szkolne jest specyficzne. To my odnajdujemy się już w danej rzeczywistości. Ta młoda osoba przychodzi do nas w potrzebie. Nie powinniśmy się zastanawiać nad tym czego nie ma. Nasze województwo wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom  – mówi.

To pomysł, który należy kontynuować

Małgorzata Jagusch wicekanclerz Uniwersytetu WSB Merito cieszy się z ogromnego zainteresowania studiami. – Mamy grupę 25 osób. Jesteśmy po pierwszym semestrze. Zainteresowanie jest ogromne, to pokazuje jaka jest potrzeba wśród tych, którzy już pracują w szkole – mówi Małgorzata Jagusch.

Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego zaznacza, że wsparcie psychiczne jest w centrum uwagi zarządu województwa opolskiego. – Ze swojej strony przygotowaliśmy działania miękkie. Przygotowaliśmy projekt, który pozwoli uczniom odnaleźć się we współczesnym świecie. Dajemy też narzędzia związane z radzeniem sobie ze stresem przed maturą – mówi.

Trwa trwa nabór do projektu „Marszałkowskie wsparcie zdrowia psychicznego – pewnym krokiem w przyszłość” – to po raz pierwszy ogłoszony przez zarząd województwa konkurs z zakresu edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia psychicznego wśród młodzieży. Skierowany jest do tegorocznych maturzystów, a będzie polegać na organizacji wyjazdowych warsztatów motywująco-rozwojowych dla młodzieży.

Programy wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży realizowane przez samorząd województwa

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy