Chatka z Sławięcic w Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej wzbogaciło się o kolejny obiekt, który został przeniesiony ze sławięcickiej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Prawdopodobnie była to przez lata chatka ogrodnika.

Niewielki budynek stanął niedaleko wejścia do Muzeum Wsi Opolskiej. Obiekt został przeniesiony już w zeszłym roku. Obecnie trwa jego odnowa. Zamontowano więźbę dachową i z tej okazji zgodnie z tradycją zamontowano wiechę, czyli ozdobny wieniec przystrojony wstążkami.

Ponad 80 lat budynek stał na terenie parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sławięcicach. Do roku 2000 służył jako budynek rekolekcyjny. Gdyby nie interwencja muzealników i dofinansowanie ze strony urzędu marszałkowskiego nadal obiekt popadałby w ruinę. – Nazywany był on chatką syberyjską i stała ona w ogrodzie plebanijnym. Początkowo służył celom duszpasterskim. Organizowane były w nim spotkania dla młodzieży. Później już tylko dbaliśmy o to, żeby nie niszczał – mówi ks. Marian Bednarek, proboszcz parafii w Sławięcicach.

– Cieszymy się z tego przeniesienia. Ten domek był w parku w dużej odległości od Pałacu Książąt Sławięcickich. Jest on datowany na XVIII wiek. Cieszymy się, że nie będzie już niszczał. To miejsce jest idealne go jego prezentowania  – mówi Zbigniew Kubalańca wicemarszałek województwa opolskiego.

Jak zapowiada Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, niebawem obiekt będzie można zwiedzać  – Prace są na ukończeniu. W trakcie rekonstruowania mieliśmy do czynienia z kilkoma ciekawostkami np. drzwi miały ślady uderzenia siekiery – mówi .

– Widać ewidentnie, że budynek był wielokrotnie w swojej historii przenoszony. Widać także zmiany, które następowały w trakcie użytkowania budynku. Przyznam, że obiekt wymagał dużo pracy, za jakiś czas będzie gotowy – mówi Marcin Lenski, wykonawca prac remontowych.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy