Będzie więcej dla szpitali –  jest decyzja zarządu województwa

Ponad 129 milionów złotych – tyle wyniesie w sumie pomoc samorządu województwa dla opolskich placówek ochrony zdrowia w walce z COVID-19. Dziś zarząd województwa zdecydował o podziale kolejnych pieniędzy.

Przypomnijmy – do tej pory m.in. 33,5 miliona złotych przeznaczono z funduszy unijnych na inwestycje i zakup środków higieny osobistej dla jednostek ochrony zdrowia w regionie w ramach projektu „Opolskie przeciw COVID-19”. Kolejne 44,8 miliona złotych na walkę z COVID-19 wyniosło wsparcie dla szpitali, które już wcześniej realizowały projekty unijne  – w sumie o tyle zwiększono wartość realizowanych przez nich projektów.

Dziś marszałek województwa Andrzej Buła na konferencji prasowej ogłosił, że szpitale, leczące pacjentów z koronawirusem, mogą liczyć na szybkie dodatkowe pieniądze. Zarząd województwa zdecydował  że to dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych w kwocie 32,8 miliona złotych otrzyma 25 szpitali, a część z tych pieniędzy przeznaczona będzie na działania pomocowe w walce z COVID-19, realizowane przez samorząd województwa. O 7 milionów złotych zostanie także zwiększona kwota projektu „Opolskie przeciw COVID-19” – tutaj pieniądze zostaną przeznaczone głównie na zakup środków ochrony osobistej.

Na co przede wszystkim wydane zostaną dodatkowe pieniądze? Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzyma 8 mln zł na budowę i wyposażenie szpitala tymczasowego w CWK oraz 4,7 mln zł na dostosowanie szpitala na potrzeby pacjentów z COVID-19. Kwotę 6,3 mln zło otrzyma Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, które  – zgodnie z decyzją wojewody – ma zostać  przekształcone na szpital dla pacjentów z COVID-19. 4 miliony złotych ma kosztować montaż instalacji tlenowych w 20 szpitalach w regionie, 1,05 mln zł – zagospodarowanie skażonych odpadów  w  16 szpitalach, zaś  320 tys. zł – odprowadzanie skażonych ścieków w  18 szpitalach województwa opolskiego. Jak podkreślał wicemarszałek Roman Kolek, zarząd województwa wspólnie z wojewodą określił priorytety w podziale tych pieniędzy – są nimi właśnie zabezpieczenie instalacji tlenowych oraz utylizacja skażonych odpadów i ścieków.

VR

Dofinansowanie ochrony zdrowia w walce z COVID-19

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy