Z mieszkańcami powiatu prudnickiego w Głogówku

W czwartkowe popołudnie mieszkańcy powiatu prudnickiego gościli wojewodę i marszałka w zabytkowych wnętrzach Zespołu Szkół w Głogówku. Spotkanie marszałków Andrzeja Buły i Zuzanny Donath-Kasiury oraz wojewody Moniki Jurek z mieszkańcami zakończyło podróż po powiecie prudnickim.

W szkolnej auli zebrało się kilkadziesiąt osób, które skorzystały z zaproszenia marszałka Andrzeja Buły i wojewody Moniki Jurek. To była okazja zarówno do zaprezentowania obydwu urzędów i zakresu ich działania, jak i do dyskusji o problemach mieszkańców tej części regionu.

Starosta prudnicki Radosław Roszkowski  witając gości podkreślał, że to spotkanie podsumowujące wizyty samorządowców województwa w powiecie, a wspólna rozmowa z wojewodą i marszałkiem pokazuje wyjątkowość tego spotkania i tych wizyt. Gospodarze spotkania z Głogówka zaś mówili z uśmiechem, że od kilkuset lat w tym mieście nie było na jednym spotkaniu tylu ważnych w regionie osób

Wojewoda Monika Jurek podkreślała, że to spotkanie i dla niej jest wyjątkowe, bo w naturalnym dla niej środowisku, czyli w szkole.  – Jeszcze kilka tygodni temu pracowałam dla i na rzecz edukacji, a wcześniej, przez ponad dwadzieścia lat, bezpośrednio w szkole, więc z sentymentem do tego wracam – mówiła wojewoda. Marszałek Andrzej Buła dziękował zaś za te wspólne spotkania, bo one pomagają mieszkańcom uświadomić, jak wiele łączy te obydwa urzędy, jak ważne jest wspólne działanie na rzecz mieszkańców regionu. O szczegółach zaś mówiła już wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. Jak zwykle podczas tych spotkań, skupiono się na kilku priorytetach, ważnych przede wszystkich dla mieszkańców – czyli bezpieczeństwie, zdrowiu, edukacji oraz polityce społecznej. Wicemarszałek mówiąc o bezpieczeństwie, mówiła nie tylko o pomocy samorządu województwa dla centrów zarządzania kryzysowego czy ochotniczych straży pożarnych, ale i potężnych inwestycjach drogowych, które przecież w znaczący sposób poprawiają bezpieczeństwo użytkowników dróg.

O tym, jak ważna jest współpraca obydwu urzędów, widać na przykład w sferze zdrowia. Jak informowała Zuzanna Donath-Kasiura, cała praca samorządu województwa związana np. z przygotowywaniem kilka lat temu planu transformacji w sferze ochrony zdrowia, nie została przez ówczesnych decydentów rządowych uwzględniona w przyjętym ostatecznie dokumencie. – A przecież w czasie pandemii tak mocno dofinansowaliśmy szpitale, że dokonały one ogromnego skoku cywilizacyjnego. Tak na przykład było z opolską kardiologią, co w ogóle w dokumencie nie zostało uwzględnione, co z kolei zostało przez nas oprotestowane. Więc cieszę się, że teraz mamy po tej drugiej stronie partnera – mówiła wicemarszałek.

We wspólnej rozmowie o edukacji mówiono m.in. o projektach dla szkół w regionie, zainicjowanych i realizowanych przez samorząd województwa. Z jednej strony nadzieję na nową jakość w edukacji i realizację koniecznych zmian daje dynamiczna nowa kurator oświaty Joanna Raźniewska, z drugiej zaś mamy też ogromne pieniądze unijne na kolejne projekty edukacyjne.

Mówiąc o polityce społecznej, obydwie panie mówiły o tym, że województwo opolskie może pochwalić się działaniami innowacyjnymi w sferze pomocy potrzebującym czy usamodzielnianiu osób do tej pory niesamodzielnych. Dobra współpraca obydwu administracji w tej sferze może przynieść jeszcze więcej dobrego.

W ciekawej dyskusji mówiono m.in. o problemach małych szkół i konieczności zajęcia się ich problemami, zwłaszcza szkół ponadpodstawowych w małych miasteczkach. Jeśli zabraknie takich szkół, jak choćby ta w Głogówku, to dla niektórych mieszkańców może być duży problem z kontynuacją edukacji. Była też mowa o dużym znaczeniu dla lokalnych społeczności realizowanych projektów ze sfery polityki społecznej. Nie zabrakło pytań o obwodnicę Głogówka i dbałość o takie zabytki, jak głogówecki zamek.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy