Kolejny specjalistyczny sprzęt uratuje życie

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie i Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego będą jeszcze sprawniej dbać o zdrowie mieszkańców województwa. Wszystko dzięki możliwościom zakupu nowoczesnego sprzętu, czyli robota do wykonywania zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego oraz termometrów do pomiaru głębokiej temperatury ciała w trakcie hipotermii. Zakupy w znaczącej części sfinansował urząd marszałkowski.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie otrzymało dotację w kwocie ponad 3 milionów złotych na zakup robota ortopedycznego wraz z osprzętem do wykonywania zabiegów endoprotezoplastyki stawu kolanowego i biodrowego. Robot to niezwykle precyzyjne urządzenie, które pozwala osiągnąć znacząco lepsze funkcjonalne i radiologiczne wyniki operacji poprzez precyzyjne planowanie i osadzanie elementów endoprotezy przy mniejszej ingerencji w kości i tkanki miękkie tworzące staw. Pacjent odczuwa mniejszy ból pooperacyjny, następuje szybsze usprawnienie po zabiegu oraz skraca się czas pobytu w szpitalu.

Niezwykły robot umożliwi skuteczne leczenie i rehabilitację

– Dzięki wprowadzaniu nowatorskiej metody operacyjnej OCR uzyska również możliwość szkolenia lekarzy z naszego województwa oraz kraju, co przełoży się na wyższy poziom wykształcenia i kwalifikacji szerokiej grupy ortopedów na Opolszczyźnie i wpłynie pozytywnie na wizerunek Jednostki – mówi Wojciech Machelski, prezes Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.

Zastępca dyrektora szpitala do spraw medycznych, Jarosław Szyszka,  sam jest praktykującym chirurgiem. – Te roboty są półautonomiczne. Cała idea polega na precyzyjnym osadzaniu implantu w endoprotezie stawu kolanowego. Te implanty są wtedy trwalsze, a dochodzenia do zdrowia jest szybsze. Wcześniej staw mapowany jest przez czujniki podczerwieni i specjalistyczne kamery – mówi Jarosław Szyszka.

Dzięki zaoszczędzonym podczas przetargu pieniądzom dodatkowo pojawiły się możliwości zakupu kolejnego sprzętu podnoszącego jakość świadczonych w OCR usług medycznych. – Zaplanowaliśmy z tych pieniędzy kupno sprzętu do artroskopii, lampy operacyjne, pozycjonery żelowe, pompy infuzyjne strzykawkowe, monitor kompaktowy, aparat EKG, stoliki do transportu EKG, pulsoksymetry dla dorosłych, fantomy z aplikacją, aparat do terapii indukcyjnej oraz oprogramowanie, umożliwiające chirurgom ortopedom przeprowadzenie planowania przedoperacyjnego na ekranie monitora wraz z licencją – wymienia Jarosław Szyszka.

OCR w Korfantowie jest wiodącym ośrodkiem ortopedycznym świadczącym usługi w tym zakresie w regionie. Aby jednostka utrzymała wiodącą pozycję na rynku usług medycznych, musi nadążać za trendami rozwoju.

Termometry do hipotermii

Kolejne pieniądze w wysokości prawie 68 000 zł trafiły do Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Dzięki tej dotacji kupiono 13 termometrów do pomiaru temperatury głębokiej wraz z wymiennymi sondami bębenkowymi, przeznaczonych do wszystkich 13 ambulansów OCRM (całkowity ich koszt zakupu to 93 tys. zł). Tym samym ratownicy opolskiego pogotowia  są jedynymi w kraju, kompleksowo wyposażonymi w te termometry we wszystkich karetkach.

Dyrektor Opolskiego Centrum Medycznego Jarosław Kostyła podkreśla, że ostatnie wydarzenia w kraju pokazują, że termometr może pomóc uratować życie. W ostatnim czasie lekarze mieli trzy przypadki hipotermii. Zwykłe termometry nie są wstanie wskazać temperatury osoby nieprzytomnej leżącej np. zimą na ziemi. – Pacjent po pozytywnym wyniku trafia bezpośrednio do ośrodka USK na oddział intensywnej terapii i jest poddawany tzw. procedurze hipotermii. To urządzenia, które pozwolą na szybkie i dokładne określenie temperatury ciała poszkodowanych, umożliwiające tym samym skuteczne i szybkie podjęcie decyzji diagnostycznych, które ratują ludzkie życie. Termometry zapewniają wiarygodny i precyzyjny pomiar temperatury centralnej, w najtrudniejszych warunkach terenowych oraz atmosferycznych – opowiada Jarosław Kostyła.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła mówi, że pieniądze na zakup sprzętu dla szpitali są najchętniej przekazywane przez zarząd województwa. – Realizujemy umowy związane z dostarczeniem robota i termometrów. Cieszę się, że w obszarze działalności ratowników, lekarzy, rehabilitantów pojawia się nowy sprzęt. To wpływa motywacyjnie – podkreśla marszałek.

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy