Do tej pory już około 150 stypendiów dla przyszłych lekarzy

2000 złotych brutto miesięcznie z budżetu województwa dostanie 35 kolejnych studentów kierunku lekarskiego. Warunkiem jest odbycie stażu i podjęcie pracy w podmiocie leczniczym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, na terenie województwa opolskiego.

Po raz czwarty zarząd województwa rozstrzygnął nabór na stypendia dla studentów kierunku lekarskiego. W tym roku akademickim 35 kolejnych przyszłych lekarzy otrzyma pomoc finansową z budżetu województwa. Kwota 2000 złotych brutto miesięcznie, wypłacana będzie do końca studiów.

Aby uzyskać stypendium, studenci zobowiązani są do odbycia stażu i podjęcia pracy w placówce medycznej w województwie opolskim i dokonania wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w tym podmiocie.  Zmieniono również zasady, dzięki którym możliwe jest podjęcie pracy w jednostce prywatnej, ale tutaj warunkiem jest podpisany kontrakt z NFZ. Wśród tegorocznych stypendystów jest 27 studentów Uniwersytetu Opolskiego, po dwie osoby z uczelni medycznych z Wrocławia, Katowic i Białegostoku oraz po jednej z Poznania i Łodzi.

Anita Kląskała w przyszłości chciałaby być lekarzem rodzinnym. Dziś studiuje na Uniwersytecie Opolskim. – To wsparcie ułatwia studiowanie, można się skupić na nauce i nie stresować się tym, że trzeba również pracować. Złożyłam wniosek zgodnie z harmonogramem i dowiedziałam się, że się udało – mówi Anita Kląskała. Dodaje, że opolska uczelnia we wzorowy sposób wyposaża studentów, a otrzymane pieniądze ze stypendium najczęściej wydawane są na podręczniki. Pola Lewińska do Opola przyjechała z Raciborza. Wcześniej studiowała na Uniwersytecie Śląskim, wybrała jednak Uniwersytet Opolski. Według niej pieniądze pozwalają na branie udziału w płatnych warsztatach i szkoleniach dla przyszłych lekarzy. – To są płatne zajęcia związane np. z obsługą USG. Kiedy będę przeszkolona, kiedy będę już lekarzem, będzie mi łatwiej przeprowadzać badania. Interesuje mnie chirurgia i zabiegi. Najważniejsze są udane operacje – zaznacza Pola Lewińska. Tomasz Woźniak pochodzi z okolic Częstochowy. Do wyboru miał studiowanie w Zabrzu i Opolu. – Dostałem się jednocześnie na te dwie uczelnie. Wybrałem jednak Opole. To stypendium to dobry pomysł na związanie z regionem i wsparcie finansowe – mówi.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła mówi o wielkiej satysfakcji. – Mamy już około 150 studentów, którym przyznaliśmy do tej pory stypendium. Obecnie 45 studentów kontynuuje pobieranie stypendium w ramach poprzedniego naboru, co oznacza, że wraz z nowo przyznanymi, stypendium będzie pobierać 80 osób. 6 osób z naboru pierwszego zakończyło studia, rozpoczęło staż oraz podjęło pracę w podmiotach leczniczych na terenie województwa opolskiego, 11 osób z naboru drugiego kończy staż, a 27 osób właśnie go rozpoczęło. Projekt rodzi satysfakcję ze wszystkich stron, to nie tylko samorząd i student, ale również dyrektorzy szpitali, którzy mogą liczyć na młodych wykształconych ludzi – mówi marszałek. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura  natomiast dodaje, że w projekcie najważniejsza jest systemowość. – Cały czas jesteśmy regionem, który potrzebuje lekarzy – podkreśla pani wicemarszałek.

Obecnie w ramach stypendiów studenci odbywają już staże w Szpitalu Wojewódzkim, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Oleśnie na oddziałach anestezjologii, intensywnej terapii, położnictwie i ginekologii, chirurgii ogólnej, pediatrii, medycynie ratunkowej i chorób wewnętrznych.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy