Rekordowy Marszałkowski Budżet Obywatelski

Szósta edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego to 73 złożone propozycje o wartości 8 milionów 400 tysięcy złotych. 65 zadań zostało dopuszczonych do głosowania – tylko 3 zadania zostały odrzucone z powodów formalnych, a 5 z powodów merytorycznych. Największym poparciem głosujących cieszył się projekt z Pakosławic. 

205 085 głosów oddano w trakcie szóstej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego – to dotychczasowy rekord! W głosowaniu tej edycji wzięło udział 104 247 mieszkańców. Nadal tradycyjna forma głosowania, poprzez wrzucenie karty do urny, cieszyła się największym zainteresowaniem. 192 055 głosów oddano tradycyjnie, a 13 030 elektronicznie. Wśród wybranych w głosowaniu zadań do realizacji najwięcej jest projektów kulturalnych (10 projektów), następnie sportowych (5 projektów), społecznych (5 projektów) i edukacyjnych (4 projekty), jest też jeden projekt  zdrowotny.

Martyna Janik ze Stowarzyszenia Pozytywka z Olesna jest autorką właśnie tego projektu zdrowotnego. Chciałaby zaproponować rodzicom dzieci wymagających wsparcia pomoc fizjoterapeuty i psychologa. – Do tej pory szczęśliwie udało nam się zrealizować cztery edycje naszego pomysłu w ramach MBO. Tę chcielibyśmy poszerzyć o pomoc neurologopedy i dietetyka dziecięcego. Podobnie jak w poprzednich edycjach przewidujemy, że z projektu może skorzystać około 100 dzieci – mówi Martyna Janik.

Największym powodzeniem w głosowaniu cieszył się projekt z subregionu nyskiego „Dziś orlik klubowy, jutro stadion narodowy”. To tegoroczny rekordzista pod względem zdobytych głosów – zdobył ich aż 11 678. Pomysł jest realizowany  od początku Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – Kwotę 150 tysięcy złotych, jak co roku, przeznaczymy na dzieci i młodzież. Kupujemy dla nich sprzęt sportowy, zatrudniamy trenerów i co najważniejsze, organizujemy turnieje sportowe. Nasze doświadczenia pokazują, że ta formuła bardzo się sprawdza – wyjaśnia Adam Raczyński, wójt Pakosławic i pomysłodawca projektu. W czym tkwi sukces i liczba zdobytych głosów? – Myślę, że to fakt, że potrafimy współpracować. Kwota jest przeznaczona na sześć klubów z powiatu nyskiego i brzeskiego. Nasz dialog to klucz do sukcesu – mówi.

O szczegółach muzycznego projektu młodzieżowego opowiada Szymon Klimański, jeden z pomysłodawców zadania. „Muzyczna Essa”. – Będziemy organizować koncerty, mini koncerty w wielu szkołach Opolszczyzny. Włożyliśmy w ten projekt dużo pracy. To projekt muzyczny, ale też edukacyjny – mówi.

Zalety formuły  Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa. – Cieszymy się z aktywności mieszkańców. Marszałkowski Budżet Obywatelski to wolność organizacyjna i decydowania o pomysłach. Dla naszych mieszkańców jest ważne to, że mogą otrzymać pieniądze na pomysły, które sobie wymarzyli. Nie jest to w żaden sposób narzucone. Szósta edycja to ponad 205 tysięcy oddanych głosów. Ta liczba bardzo cieszy – mówi marszałek.

Dodajmy, że w ramach wszystkich dotychczasowych edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (łącznie z tą właśnie rozstrzygniętą) do realizacji wybrano w sumie 146 zadań. Ich łączny koszt to 17 milionów złotych, w tym 2 miliony 900 tysięcy złotych w ramach 6 edycji .

KK

6 edycja marszałkowskiego budżetu obywatelskiego – wyniki

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy