O współpracy w sporcie

W dniach od 8 do 11 listopada przebywała w Nadrenii-Palatynacie delegacja środowisk sportowych z województwa opolskiego.

W skład  delegacji weszli – oprócz dyrekcji Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego – przedstawiciele Opolskiego Biura Sportu, Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, Opolskiego Okręgowego Związku Pływackiego i Opolskiego Związku Koszykówki.

Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń dotyczących organizacji sportu w obu regionach,  a przede wszystkim programów wsparcia finansowego dla klubów i organizacji sportowych na poziomie regionalnym oraz prezentacja projektów sportowych z obu regionów, w których możliwe jest uczestnictwo partnerów zagranicznych.

W pierwszym dniu wizyty delegację przywitała Simone Schneider, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sportu Nadrenii-Palatynatu. W ministerstwie Opolanie uzyskali informacje na temat struktury organizacyjnej instytucji działających w obszarach sportu oraz poznali sposoby ich finansowania.

Wymiana informacji na temat możliwości współpracy dwustronnej pomiędzy województwem opolskim oraz Nadrenią-Palatynatem odbyła się podczas spotkania w Zrzeszeniu Stowarzyszeń Sportowych Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu z pracownikami wydziałów ds. współpracy międzynarodowej oraz sportu młodzieżowego.

W Domu Burgundii, oficjalnym przedstawicielstwie Regionu Burgundia – Franche Comte w Moguncji, rozmowy dotyczyły planowanych, międzynarodowych projektów sportowych z udziałem młodzieży Porozumienia Czterostronnego zrzeszającego region Burgundia – Franche Comte, Kraj Środkowoczeski, Kraj Związkowy Nadrenii-Palatynatu oraz Województwo Opolskie.  Atrakcją na zakończenie pracowitego dnia było zwiedzenie stadionu MEWA Arena Mainz05.

W drugim dniu pobytu przedstawiciele województwa opolskiego udali się do Kaiserslautern gdzie zostali powitani przez Rudolfa Storcka, prezydenta Stowarzyszenia Sportowego Palatynat, Stefana Koelscha, kierownika referatu ds. nadzoru nad szkołą, doradztwa szkolnego, rozwoju sportu szkolnego w Dyrekcji Nadzoru i Usług Nadrenii-Palatynatu oraz Bettinę Moench-Rosenthal, referentkę ds. stosunków międzynarodowych i europejskich w sektorze szkolnym Dyrekcji Nadzoru i Usług Nadrenii-Palatynatu. Odbyły się konkretne i obiecujące rozmowy z przedstawicielami  stowarzyszenia oraz uniwersyteckiego klubu sportowego. Niezwykle interesującym punktem programu było zwiedzenie elitarnej szkoły sportowej Gimnazjum im. Heinrich Heine w Kaiserslautern.

Wyjazd studyjny został przygotowany i zrealizowany przez Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji we współpracy z Dyrekcją Nadzoru i Usług Nadrenii-Palatynatu.

PŁ-BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy