Dbamy o zdrowie mieszkańców regionu

Samorząd województwa opolskiego konsekwentnie prowadzi politykę, zwiększającą bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

Ta dbałość przejawia się m.in. w remontach i unowocześnianiu obiektów ochrony zdrowia, pomocy szpitalom w zakupach nowoczesnego sprzętu medycznego, ułatwiającego diagnostykę i leczenie pacjentów, a także programach medycznych kierowanych do mieszkańców. To również dofinansowywanie bezpiecznego transportu medycznego. –  Wsłuchujemy się w potrzeby szpitali. Rozmawiamy z lekarzami, specjalistami. Jak zwracają nam uwagę na potrzeby, w miarę możliwości szybko na to reagujemy. Staramy się nadążać za nową ofertą medyczną i stwarzać coraz lepsze warunki diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentami w regionie – podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Rozbudowa szpitala w Korfantowie

Powoli kończy się rozbudowa pawilonu szpitalnego o wartości niemal 30 milionów zł. To zdecydowanie największa inwestycja szpitala, na którą placówka czekała od kilkunastu lat.  Nowy pawilon to przede wszystkim lepsze warunki dla pacjentów rehabilitacyjnych, którzy dziś leżą w wieloosobowych salach bez węzłów sanitarnych. Nowopowstający budynek na 4 kondygnacjach zmieści 37 sal chorych, dwie sale gimnastyczne, gabinety lekarskie i pielęgniarskie, pomieszczenia zabiegowe, sale rehabilitacji, sale odwiedzin, świetlicę, kuchnię i stołówkę z ogólnodostępnym tarasem, z której rozpościera się malowniczy widok na otaczający szpital las i położone w bezpośredniej bliskości stawy.

Prawie dwukrotne zwiększenie powierzchni szpitala pozwoli zmniejszyć liczbę pacjentów przebywających w dotychczasowych, czasami nawet 5-osobowych, pomieszczeniach, oferując im przebywanie w komfortowych dwuosobowych salach z pełnym węzłem sanitarnym.

Trwa również termomodernizacja budynku basenu i sali gimnastycznej szpitala. Ten projekt wart jest ponad 5 milionów złotych. W efekcie tej proekologicznej inwestycji znacznie podniesie się jakość i skuteczność działań rehabilitacyjnych, bo pacjenci będą mogli w pełni korzystać z tych pomieszczeń.

Nowy program i lepsza opieka nad matką i dzieckiem

W ubiegłym roku sale porodowe Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeszły gruntowną modernizację i zostały doposażone w profesjonalną aparaturę i sprzęt medyczny. Do końca tego roku szpital zrealizuje natomiast dwa kolejne projekty infrastrukturalne. Zadania za blisko 1,7 mln złotych to poprawa bezpieczeństwa i komfortu pacjentów oraz pracowników szpitala. Zostanie przebudowane zadaszenie nad wejściem głównym do budynku i podjazdem, by zmieściła się pod nim karetka z pacjentką. Szpital zadba też o kompleksową poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego – remont obejmuje m.in. wymianę okien i drzwi przeciwpożarowych, wymianę przejdzie także pokrycie dachu. To poprawa bezpieczeństwa przeciwpożarowego i komfortu pacjentów i personelu.

Zarząd województwa przeznaczył również z budżetu województwa 5 milionów zł na rozpoczynaną wkrótce przebudowę bloku operacyjnego wraz z oddziałem anestezjologicznym szpitala.

Warto podkreślić, że szpital jest realizatorem nowego programu diagnostyki i leczenia bezpłodności. 260 par w regionie może skorzystać z leczenia bezpłodności w ramach programu przygotowanego przez samorząd województwa. Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego zrealizują się ich marzenia, związane z urodzeniem dziecka. 2 300 000 zł z budżetu województwa przeznaczył zarząd województwa na realizację tego dwuletniego programu. Wszystkie informacje o programie można znaleźć na stronie:

https://www.opolskie.pl/szansa-na-rodzicielstwo/

Super nowoczesny sprzęt medyczny

Specjalistyczny system mikroskopii wirtualnej oraz nowoczesny mammograf trafią do Opolskiego Centrum Onkologii. Ich wartość to prawie 3 miliony złotych, z czego ponad 2 miliony 225 tysięcy przekazał urząd marszałkowski.

Nowoczesny system, związany ze skanowaniem próbek do badań przy chorobach onkologicznych znacząco ułatwi pracę patomorfologom, a będzie to jeden z dwóch aparatów tej klasy w Polsce. To stawia opolską onkologię w czołówce krajowej.

Urządzenie pozwoli na diagnostykę specjalistom nawet w zaciszu domowym. To również możliwość natychmiastowych konsultacji bez konieczności przyjazdu lekarza do laboratorium. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że badania na odległość to coś, co niedługo będzie standardem w medycynie, a Opole może być jednym z pierwszych ośrodków, które będzie miało skaner i ogromne możliwości. Urządzenie jest jednym z najnowocześniejszych na świecie.

Szpital kupi też kolejny mammograf, który ma być  kompatybilny z obecnie posiadanym urządzeniem. Drugi przyrząd, zharmonizowany z obecnie posiadaną przystawką, pozwoli na przyjmowanie pacjentek bez przesuwania terminów wizyt, zapewniając stałą opiekę lekarską w regionie. Zaletą będzie również możliwość wykorzystania posiadanych przez Opolskie Centrum Onkologii stacji lekarskich do obsługiwania badań z nowego urządzenia, bez konieczności zakupu nowych stacji.

Zarząd województwa sfinansował również dzierżawę super robota Versius, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie bardzo precyzyjnych operacji przy niewielkiej inwazji w ciało pacjenta. To wkraczająca na sale operacyjne technologia, która jeszcze niedawno zastrzeżona była dla wojska. Od grudnia Versius  z powodzeniem pomaga opolskim specjalistom. Sam robot  sprzyja nie tylko lekarzom, ale również pacjentowi, który po operacji ma nieznaczne nacięcia, a sama operacja jest zaliczana do tzw. nieinwazyjnych.

Nowoczesne karetki dla opolskiego

Jedna z dwóch karetek kontenerowych już pomaga w pracy opolskim ratownikom. Zakup dwóch pojazdów możliwy był dzięki przekazaniu 850 tysięcy złotych z urzędu marszałkowskiego. Pozostałą kwotę dołożyło Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego.

Nowy ambulans jest nowością na polskim rynku. – Gonimy cały czas Europę. Ta karetka jest szczególnie dedykowana pacjentom pod kontem ECMO, czyli krążenia pozaustrojowego. Jest w pełni wyposażona w sprzęt ratowniczy. Jest to wyjątek na skale kraju. Rodzaj karetki pozwala na to, żeby prowadził ją ratownik kierowca kat. B – mówi dyrektor OCRM Jarosław Kostyła.

OCRM jest jedną z nielicznych jednostek w Polsce, które mają tak nowoczesny ambulans. Nowa karetka to lepszy komfort pracy dla ratowników. Proste ściany, większa powierzchnia i wysokość pozwalają na dostęp do pacjenta z czterech stron. To również więcej miejsca na nowoczesny sprzęt pozwalający ratować życie. Jak sama nazwa wskazuje, medyczna część kontenerowa jest wymienna, a więc może być ściągana i w razie potrzeby np. przełożona na inny pojazd. Nowoczesny transport medyczny to przede wszystkim jego większa efektywność.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy